PMR: wartość rynku leków uzależniona od subsydiów

Autor: pmrcorporate.com/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2011 12:23

Rynek farmaceutyczny w Polsce w cenach końcowych będzie wart niemal 31 mld zł w 2011 r., to jest o 4 proc. więcej niż w roku 2010 - wynika z raportu PMR Publications, firmy badawczej, specjalizującej się w dostarczaniu informacji rynkowych.

PMR: wartość rynku leków uzależniona od subsydiów

W najnowszym raporcie PMR czytamy, że w 2010 r. wartość polskiego rynku farmaceutycznego zwiększyła się zaledwie o 2 proc. w stosunku do poziomu 29,7 mld zł, był to najniższy wzrost od wielu lat.

Zgodnie z prognozami ekspertów rynek szpitalny, który w znacznym stopniu jest uzależniony od poziomu publicznych subsydiów, będzie w trzech nadchodzących latach będzie przeżywał zastój. Jego powodem będą spodziewane ograniczenia wydatków na refundację. Wartość rynku szpitalnego leków w cenach końcowych będzie oscylowała w zakresie 2,9 mld zł (dynamika 0-1 proc. w latach 2011-2013).

Natomiast motorami wzrostu w latach 2011-2013 będą preparaty stosowane w chorobach narządów zmysłów oraz onkologiczne i immunomodulujące.

Jak czytamy dalej w raporcie, do 2013 r. wzrost rynku będzie będzie głównie wynikał ze sprzedaży leków stosowanych w schorzeniach narządów zmysłów (średnioroczna stopa wzrostu – CAGR na poziomie 10 proc.), leków onkologicznych i immunomodulujących (CAGR 8,7 proc.), jak również leków z kategorii krew i układ krwiotwórczy (CAGR 7,3%).

Sprzedaż leków przeciwpasożytniczych, owadobójczych i repelentów również zanotuje dynamikę wyższą niż średnia dynamika na rynku, jednak jest to zbyt mała kategoria, aby wpłynąć na rozwój całego sektora.

Więcej: www.pmrcorporate.com

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum