Otwarto nowy oddział Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji

Autor: PAP • Źródło: PAP10 listopada 2021 17:09

W środę, 10 listopada, otwarto Zamiejscowy Oddział Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w Chełmie. - Chcemy, aby oddział był mocno zaangażowany w pracę agencji i wspierał resort zdrowia w zakresie szybszych analiz – powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Otwarto nowy oddział Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Mat. Prasowe
  • W środę, 10 listopada, otwarto Zamiejscowy Oddział Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w Chełmie. 
  • Obecnie pracuje to dziesięć osób. Docelowo oddział AOTMiT ma zatrudniać 30 pracowników
  • Prezes AOTMiT podkreślił, że do pracy w oddziale w Chełmie poszukiwani są eksperci w dziedzinach związanych z ochroną zdrowia

Otwarto nowy oddział Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji

Oddział Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) mieści się przy al. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Chełmie. Pracuje w nim dziesięć osób, które przechodzą specjalistyczne szkolenia. Docelowo oddział zatrudni 30 osób. Obecny na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podkreślił, że oddział w Chełmie to kolejny oddział agencji na mapie Polski.

- Chełm to kolejne miasto na naszej drodze. Chcemy, żeby ten oddział był mocno zaangażowany w pracę agencji, w pracę oceny technologii medycznych i wsparł ministerstwo zdrowia w zakresie szybszych i bardziej doskonałych analiz. Chcemy, żeby minister zdrowia na podstawie rekomendacji, które tu przygotują eksperci, miał możliwość podejmowania decyzji - powiedział Miłkowski i dodał, że system ochrony zdrowia się zmienia, "technologie medyczne są cały czas doskonalone, są coraz efektywniejsze i potrzebujemy stałych ocen efektywności tego, co było lata wcześniej, stąd inwestycja w nowe kadry i w nowe ośrodki".

Prezydent Chełma Jakub Banaszek podkreślił, że utworzenie zamiejscowego oddziału agencji w Chełmie to "duże wyróżnienie dla miasta i podniesienie funkcji społeczno - gospodarczych".

- W agencji na pierwszym etapie utworzono dziesięć specjalistycznych etatów, ale liczę, że wraz z rozwojem placówki tych miejsc pracy pojawi się więcej - dodał Banaszek.

Czytaj również: Będzie nowa wycena dla szpitali tymczasowych? AOTMiT zbiera dane

Przychodnia wlewami z wody utlenionej i witaminy C leczy nowotwory i choroby oczu. RPP ostrzega

AOTMiT istnieje od 2005 roku. Co robi?

Miłkowski podkreślił, że AOTMiT, która istnieje od 2005 roku, jest obecnie jedną z najsilniejszych i najbardziej rozpoznawanych instytucji w Europie w obszarze oceny i wyceny świadczeń zdrowotnych.

- Agencja jest odpowiedzialna w całości za analizę wniosków firm farmaceutycznych. Każdy nowy lek, który chce być refundowany musi przygotować raport oceny technologii medycznych HTA, a eksperci agencji maja obowiązek zweryfikować, czy podane informacje są zgodne ze standardami światowymi, czy wytyczne są aktualne i czy bezpieczeństwo leków jest dostosowane - powiedział Miłkowski.

Prezes AOTMiT Roman Topór-Mądry zaznaczył, że zanim lek trafi na rynek przechodzi przez wiele różnych etapów.

- Lek oceniamy pod względem trzech kryteriów efektywności klinicznej, efektywności ekonomicznej i wpływu na budżet. Musi stanowić wartość dodaną. Analizujemy również, ile ta wartość dodana będzie kosztować. Agencja ocenia to na podstawie wniosków złożonych przez producenta, kalkuluje też wpływ na budżet, czyli ile należy przygotować środków na zabezpieczenie nowej technologii. Następnie nasza rekomendacja trafia do ministra zdrowia i komisji ekonomicznej, gdzie prowadzone są negocjacje z producentem. Po negocjacjach, jeżeli są owocne i po decyzji ministra, lek jest wpisywany na listę refundacyjną i staje się dostępny dla pacjentów - powiedział Topór-Mądry.

Sprawdź: Nowa tabela płac dla pielęgniarek, lekarzy, ratowników, diagnostów i fizjoterapeutów

Ile więcej zarobi pielęgniarka? Najwyższa podwyżka to prawie 1500 zł

Oddział AOTMiT będzie rekrutował

Prezes AOTMiT podkreślił, że do pracy w oddziale w Chełmie poszukiwani są eksperci w dziedzinach związanych z ochroną zdrowia. "Szukamy osób z doświadczeniem w ochronie zdrowia, ale również ekonomistów, analityków czy osób, które są po studiach socjologicznych. Będziemy też poszukiwać ekspertów klinicznych, ponieważ istotny jest przebieg choroby i to, na co zwrócić uwagę w procesie leczenia, a to jest domeną praktyków. Nasz zakres działań jest bardzo interdyscyplinarny" - podkreślił.

AOTMiT jest opiniodawczo-doradczą jednostką organizacyjną nadzorowaną przez ministra zdrowia. Wspiera resort w procesie podejmowania decyzji dotyczących finansowania świadczeń lekowych i nielekowych w systemie ochrony zdrowia. 

Sprawdź: Opiekun medyczny z dużą podwyżką. Ile wyniesie nowe wynagrodzenie?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum