Organizacje pracodawców za udziałem aptek w programie Karta Dużej Rodziny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2019 13:55

Organizacje pracodawców wystosowały w poniedziałek (1 kwietnia) wspólny list, w którym wyraziły sprzeciw wobec usunięcia z projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego zmiany umożliwiającej aptekom udział w programie Karta Dużej Rodziny.

Organizacje pracodawców za udziałem aptek w programie Karta Dużej Rodziny
Zapis dotyczący udziału aptek w programie Karta Dużej Rodziny - jak podnoszą pracodawcy - zniknął po konsultacjach społecznych. Fot. PTWP

List skierowano do wicepremier Beaty Szydło, szefów resortów zdrowia, rodziny i sprawiedliwości - Łukasza Szumowskiego, Elżbiety Rafalskiej i Zbigniewa Ziobro oraz parlamentarzystów.

Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET apelują "o nieuleganie presji korporacji aptekarskiej i przywrócenie w trakcie prac legislacyjnych w Sejmie przepisu, umożliwiającego aptekarzom taką aktywność".

Projektem noweli w środę (3 kwietnia)  zajmie się sejmowa komisja zdrowia. Zapis dotyczący udziału aptek w programie Karta Dużej Rodziny - jak podnoszą pracodawcy - zniknął po konsultacjach społecznych.

"Obniżenie wydatków ponoszonych na produkty nieobjęte refundacją jest dla rodzin wielodzietnych korzystających z Karty Dużej Rodziny istotne i co więcej, oczekiwane. Aż 45 proc. uczestników badań, których wyniki zostały przytoczone w raporcie NIK w 2016 r., uznało brak możliwości zakupu tańszych leków za jeden z najważniejszych mankamentów rządowego programu" - wskazują sygnatariusze pisma.

Proszą w nim o "nieuleganie presji korporacji zawodowej aptekarzy, której działania doprowadziły do usunięcia z projektu nowelizacji zapisów umożliwiających aptekom oferowanie rodzinom wielodzietnych zniżek na nierefundowane leki i wyroby medyczne".

Podnoszą, że w ciągu ostatnich miesięcy samorząd aptekarski protestował również przeciw możliwości dostarczania leków i wyrobów medycznych do domów osób niepełnosprawnych. Pracodawcy podkreślają, że "tylko dzięki stanowczej postawie decydentów usługi te będą mogły być wkrótce realizowane".

"Korporacja zawodowa aptekarzy nieustannie podkreśla rolę apteki jako placówki ochrony zdrowia publicznego i troskę o pacjenta. Tymczasem, w obronie interesów ekonomicznych właścicieli części małych aptek robi wszystko, aby zablokować działania propacjenckie na polskim rynku aptecznym" - twierdzi, cytowany w materiałach prasowych, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET Marcin Piskorski. Wskazał on m.in. sprzeciw członków samorządu aptekarskiego wobec umożliwienia wprowadzenia rządowego programu wspierania rodzin wielodzietnych do aptek.

W liście podniesiono, że ZPA PharmaNET oraz pozostałe organizacje pracodawców od wielu lat zgłaszają Ministerstwu Zdrowia oraz Ministerstwu Rodziny gotowość uczestniczenia aptek w rządowym programie KDR. Obecnie nie jest to możliwe. Przyczyną jest brzmienie art. 94a Prawa farmaceutycznego, zakazującego reklamy aptek, który - jak oceniono - "w ciągu siedmioletniej praktyki stosowania stał się zakazem jakiejkolwiek komunikacji pomiędzy pacjentem a farmaceutą i apteką".

"W praktyce sądowo-administracyjnej każda informacja czy wyróżnienie się apteki i punktu aptecznego jest uznawane za niedopuszczalną i podlegająca karze reklamę. Apteki nie mogą informować o akcjach promujących zdrowie, akcjach profilaktycznych związanych z pomiarem ciśnienia czy poziomu cukru oraz opiece farmaceutycznej czy innych usługach farmaceutycznych świadczonych w aptece (np. przegląd leków przed wyjazdem na wakacje). W konsekwencji doprowadziło to do zaniechania jakichkolwiek działań prozdrowotnych, do których apteka, jako placówka zdrowia publicznego jest z istoty uprawniona czy wręcz zobowiązana" - twierdzą pracodawcy.

Podnoszą również, że polskie apteki nie mogą uczestniczyć także w innych niż Karta Dużej Rodziny programach prospołecznych, np. w organizowanych przez samorządy lokalne tzw. kartach seniora. 

PAP - Katarzyna Lechowicz-Dyl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum