Opolskie: uruchomiono całodobową infolinię dot. dyżurów aptek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2015 14:01

Powiat krapkowicki (Opolskie) uruchomił całodobową infolinię dot. dyżurów aptek. Jego mieszkańcy dowiedzą się z niej, która z aptek w Krapkowicach właśnie pracuje, a która pełni nocny dyżur. Według władz powiatu to odpowiedź na dość skomplikowany system dyżurów aptek.

Opolskie: uruchomiono całodobową infolinię dot. dyżurów aptek

Dzwoniąc na uruchomiony w ostatnich dniach numer 77 887 23 47 w ciągu dnia, gdy czynne są jeszcze funkcjonujące w Krapkowicach apteki, można się z infolinii dowiedzieć, do której godziny poszczególne z nich są otwarte i która z nich pełni później dyżur nocny. Po godz. 21, gdy zaczynają się nocne dyżury, infolinia nie podaje już informacji o otwartych w ciągu dnia punktach aptecznych, tylko o tym który właśnie dyżuruje. Za pomocą systemu można się też połączyć z dyżurującą apteką i np. dowiedzieć, czy jest w niej lek, który chcemy kupić.

Jak powiedział starosta krapkowicki Maciej Sonik infolinia działa całą dobę przez cały tydzień i jest zautomatyzowana. Koszt połączenia równy jest kosztom połączeń lokalnych. Samorządowiec dodał, że system powstał, bo powiat szukał rozwiązań, by umożliwić mieszkańcom "szybkie znalezienie informacji o czynnych aptekach".

Wyjaśnił, że apteki w Krapkowicach czynne są do różnych godzin. Różnie zaplanowane są też ich nocne dyżury. System - jak tłumaczył Sonik - dzięki aktualnej i przygotowywanej przez starostwo na poszczególne dni informacji "oszczędzi mieszkańcom wędrówek z jednego punktu miasta w drugi".

Póki co powiat krapkowicki uruchomił infolinię w Krapkowicach i zbiera o niej opinie. Pod koniec najbliższego tygodnia taki sam system - ale działający pod innym numerem telefonu - ma być też uruchomiony w znajdujących się w powiecie krapkowickim Zdzieszowicach, gdzie także są dyżurujące apteki. - Nasz pomysł spodobał się też innym samorządom, którym go przedstawialiśmy, wiec być może zostanie gdzieś przeszczepiony - dodał Sonik.

Infolinię pod potrzeby powiatu stworzyła firma zajmująca się teleusługami. Jak powiedział PAP starosta krapkowicki - w związku z tym, że jego powiat jest pomysłodawcą systemu, testuje go, wdraża i samodzielnie przygotowuje emitowane w nim komunikaty na każdy dzień, to nie poniesie kosztów jego wdrożenia. - Firma ma dzięki temu gotowy produkt, a my - rozwiązanie stworzone według naszych potrzeb - zaznaczył samorządowiec.

Informacja o numerze infolinii na specjalnych naklejkach i wizytówkach ma znaleźć się, jak zapowiedział Sonik, we wszystkich przychodniach i krapkowickich aptekach. - Warto wpisać sobie ten numer do książki telefonicznej - zaznaczył starosta. Jak dodał, to rozwiązanie korzystne zwłaszcza dla osób starszych, które mogą mieć kłopot z wyszukaniem informacji o dyżurach aptek w sieci.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum