Opolski farmaceuta o stosowaniu medycznej marihuany: niezbędne są szkolenia dla lekarzy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 02 stycznia 2020 10:44

Jak podkreśla Jerzy Przystajko, farmaceuta z Opola, potrzebne są wytyczne kliniczne dla lekarzy dot. stosowania konopi. Chodzi o informację kiedy lekarz może przepisać marihuanę, jakie ma ona miejsce w lecznictwie, co brać pod uwagę rozważając "za" i "przeciw".

Farmaceuta zaznacza, że obecnie wszystkie zalecenia lekarze czerpią z publikacji zagranicznych Fot. Shutterstock

Jerzy Przystajko prowadzi aptekę w Opolu, w której sprzedawana jest medyczna marihuana. Zanim zaczął ją sprowadzać, postanowił się dokształcić. Zaznacza, że stosowanie marihuany wiąże się z całą "otoczką techniczną" - trzeba wiedzieć, w jaki sposób skonsumować konopie, czym są waporyzatory, jak rozdrabniać susz, jak inhalować, jakie są skutki niepożądane - informuje Gazeta Wyborcza.

Zwraca także uwagę, że pacjenci konsumujący marihuanę w pierwszym okresie leczenia, który może trwać nawet kilka miesięcy, nie mają jeszcze wykształconej tolerancji i odczuwają wszystkie psychoaktywne skutki jej stosowania. Dopiero po pewnym czasie mogą normalnie funkcjonować i wykonywać takie czynności jak zakupy czy załatwienie spraw urzędowych.

Farmaceuta podkreśla także potrzebę szkoleń dla samych lekarzy, którzy "obecnie wszystkie zalecenia czerpią z publikacji zagranicznych".

Przystajko wskazuje, że przed rozpoczęciem sprzedaży marihuany obawiał się, że nie znajdzie klientów w Opolu i będzie musiał zutylizować większość materiału (na opakowaniu producenta ważność wynosiła cztery miesiące). Okazało się jednak, że marihuana została sprzedana w ciągu niespełna tygodnia.

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum