Opieka farmaceutyczna: jak wygląda w Wielkiej Brytanii?

rynekaptek.pl Autor: PTWP - RynekAptek.pl • Źródło: Newsrm.tv, Rynek Aptek/Rynek Zdrowia   • 08 kwietnia 2019 15:50

90 proc. aptek w Wielkiej Brytanii wyposażonych jest w specjalny pokój konsultacyjny. To miejsce, w którym farmaceuta przeprowadza przegląd leków pacjenta, konsultacje z nim i rozmawia o skutkach ubocznych przyjmowanych leków.

Opieka farmaceutyczna: jak wygląda w Wielkiej Brytanii?
Fot. PTWP/Katarzyna Gubała

Apteki w Wielkiej Brytanii oferują cały szereg usług farmaceutycznych, zaadresowanych do pacjenta. Usługi dzielą się na te na poziomie krajowym i lokalnym, a ich gama jest bardzo szeroka - tłumaczy Kinga Stojek, kierownik apteki w Londynie.

- Wszystkie usługi są kontraktowane przez NHS, czyli system służby zdrowia na Wyspach i finansowane głównie ze środków publicznych i polis zdrowotnych - dodaje w rozmowie z Newsrm.tv.

W Wielkiej Brytanii farmaceuta to nie tylko człowiek sprzedający leki w aptece – jego rola wykracza dalece poza tę kwestię. Zadaniem farmaceuty jest bycie opiekunem pacjenta – osobą, do której w każdej chwili można się zwrócić o poradę w zakresie różnych aspektów choroby czy nawet drobnych dolegliwości. Wszystko to możliwe jest dzięki szeregowi usług z dziedziny zdrowia publicznego, z których pacjenci mogą skorzystać w aptekach.

Najbardziej istotnym segmentem pracy farmaceuty jest tzw. MUR, czyli przegląd leków pacjenta, konsultacje z nim i rozmowa o skutkach ubocznych przyjmowanych leków. Taka konwersacja możliwa jest z bardzo prostej przyczyny - 90 proc. aptek wyposażonych jest w specjalny pokój konsultacyjny. Interakcja z pacjentem nie ogranicza się więc jedynie do wydawanie leków.

Kolejnym programem unikalnym dla służby farmaceutycznej na Wyspach jest NMS, czyli opieka farmaceuty przez 3-4 tygodnie po wprowadzeniu nowego, długoterminowego leku przez lekarza. Często korzystają z niego pacjenci chorzy na cukrzycę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę, zaburzenia krzepnięcia krwi czy nadciśnienie tętnicze. Rolą farmaceuty jest np. niwelowanie skutków ubocznych nowego leku czy zadecydowanie, która pora dnia jest najlepsza do przyjęcia danego specyfiku.

Źródło: Newsrm.tv Więcej czytaj w portalu Rynek Aptek

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum