Onkologia: cudownego leku na raka jeszcze nie ma, ale...

Autor: Rzeczpospolita, RZ/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2010 13:25

Brak przełomu w onkologii, jednak pojawiają się coraz to nowe leki, które pozwalają na dłuższe i lepsze życie chorych.

Właśnie o postępach w onkologii dyskutują uczestnicy Kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO). To jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie medycyny. Do Chicago przyjechało ponad 30 tys. lekarzy i naukowców.

Jak tłumaczy prof. Lynn Schuchter z Uniwersytetu Pensylwanii tematem tego kongresu jest podniesienie jakości życia chorych i zmniejszenie efektów ubocznych leczenia.

Ma do tego dojść dzięki spersonalizowanym terapiom przystosowanym do konkretnego pacjenta – jego mutacji genetycznych i precyzyjnie określonego typu nowotworu. Zaletą takiego podejścia jest zmniejszenie toksyczności leków i ich wysoka skuteczność. Wadą – nowe leki działają na niewielką grupę pacjentów, u innych, często z bardzo podobnym nowotworem, nie działają wcale.

Specjaliści podkreślają, że pojawia się coraz więcej leków, które przedłużają czas przeżycia chorych m.in. z rakiem płuc. Lekarze apelowali o umożliwienie dostępu do nowatorskich terapii najciężej chorym.

Obecnie trwają badania nad ok. 850 lekami przeciwnowotworowymi. Dzięki udoskonalonej chemioterapii i nowym terapiom celowanym udało się odwrócić trend wzrostowy śmiertelności na nowotwory.

O tym, jak bardzo ważną dziedziną medycyny jest onkologia i jak bardzo wszyscy czekają na przełom w badaniach nad skutecznym leczeniem onkologicznym świadczą niezbyt optymistyczne statystyki i prognozy co do zachorowań na nowotwory: za10 lat podwoi się liczba osób chorych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum