×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Onkolodzy: stwórzmy rejestr chemioterapii niestandardowej

Autor: LJ, PW/Rynek Zdrowia29 marca 2010 10:22

Nadal na mapie kraju można znaleźć białe plamy w dostępie do leków onkologicznych, podawanych w ramach terapii niestandardowych.

Onkolodzy: stwórzmy rejestr chemioterapii niestandardowej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chodzi o grupę nowych leków biologicznie aktywnych, stosowanych w ramach terapii celowanych, bardzo drogich. Dlatego dostęp do nich jest trudny i obwarowany procedurami biurokratycznymi. Dodatkowo dostępność do tego leczenia jest uzależniona od miejsca zamieszkania.

W 2009 roku Rynek Zdrowia opublikował dane dotyczące liczby składanych wniosków i zgód na terapie niestandardowe w wybranych województwach.

Województwo pomorskie należy do tych, które zwykło się uważać za jedno z tych, gdzie dostęp do chemioterapii niestandardowych jest nieco gorszy niż w wielu innych.

Również województwo dolnośląskie jest tym, gdzie – w opinii stowarzyszeń pacjenckich – trudniej o dostęp do chemioterapii niestandardowych. Zdecydowanie lepiej sytuacja wygląda na Mazowszu.

Dlatego prof. Maciej Krzakowski, krajowy konsultant w dziedzinie onkologii klinicznej proponuje, by stworzyć rejestr podobny do tego, jaki funkcjonuje w reumatologii.

Według zasad funkcjonowania tego rozwiązania, bez włączenia pacjenta do rejestru, nie można mu podać drogiego leku. A włączenie chorego jest możliwe, tylko gdy spełnia ściśle określone kryteria.

– Mamy drogie leki, które mają różny poziom skuteczności. Chodzi o to, by w sposób mądry, racjonalny, sprawiedliwy i przejrzysty włączać do finansowania to, co jest wartościowe – tłumaczy prof. Krzakowski. – Nie zgadzam się, że Polska jest krajem o bardzo złej dostępności do nowych metod leczenia chorób nowotworowych. Problemem jest nierówny dostęp do leczenia.

Rejestr w RZS istnieje od 2009 roku. Nadzorem nad kwalifikacją do kosztownej terapii biologicznej w leczeniu RZS i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów zajmie się tzw. Zespół Koordynujący ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych.

Zespół reumatologów koordynuje i nadzoruje m.in. przestrzeganie zasad terapii. Kwalifikacji chorego do leczenia kosztownego leczenia biologicznego dokonuje jego lekarz, składając wniosek o zakwalifikowanie pacjenta do leczenia, a zespół podejmie uchwały dotyczące rozpoczęcia leczenia biologicznego, kontynuowania jej oraz zakończenia terapii.

Do zadań zespołu należy także analiza zasadności składanych wniosków, potrzeb w zakresie ilości terapii biologicznych, ilości i rozmieszczenia poszczególnych rodzajów terapii czy rozpatrywanie odwołań od już podjętych decyzji. Zespół informuje również NFZ o ewentualnych wystąpieniach działań niepożądanych leków.

Dzięki temu rozwiązaniu powstał elektroniczny rejestr pacjentów mających dostęp do terapii biologicznej w RZS. To rozwiązanie pozwala na znacznie szybszą kwalifikację do leczenia niż obecna procedura włączenia pacjenta do terapii niestandardowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze