Od zakażenia HCV do rozwoju raka wątroby mijają lata. Wystarczyłby prosty test, by uniknąć raka

Autor: LJ • Źródło: Rynek Zdrowia20 października 2021 11:31

Pacjenci chorujący na WZW w ponad 80 procentach przypadków zakazili się w placówkach medycznych. Rak wątrobowokomórkowy w małym odsetku jest spowodowany nadużywaniem alkoholu - mówi Barbara Pepke.

Pacjenci chorujący na WZW w ponad 80 procentach przypadków zakazili się w placówkach medycznych. Rak wątrobowokomórkowy w małym odsetku jest spowodowany nadużywaniem alkoholu. W większości są to zakażenia szpitalne. Jest krzywdzącym próba usiłowania wmówienia choremu na raka wątroby, że sam przyczynił się w jakiś sposób do choroby - mówi Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei (fot. PTWP)
  • Barbara Pepke: ogromna rzesza pacjentów jest diagnozowanych już na etapie marskości i nowotworu wątroby, czego można byłoby uniknąć, gdybyśmy podjęli akcję narodowego testowania w kierunku zakażenia wirusem HCV
  • Organizacje pacjenckie ubiegają się o systemowe testowanie, o testowanie na oddziałach szpitalnych, o teksty u lekarza rodzinnego, od kilkunastu lat i ciągle ich nie mamy - dodaje
  • Pacjenci chorujący na WZW w ponad 80 procentach przypadków zakazili się w placówkach medycznych

- Mamy bardzo łatwo dostępne, tanie sposoby diagnozowania zakażeń, które wywołują wirusowe zapalenie wątroby, marskość i nowotwór wątroby. Mamy bardzo skuteczne leczenie zakażeń, ale mamy ogromny problem, bo większość osób zakażonych wirusem HCV albo HBV nie wie, że są zakażone - mówiła podczas XVII Forum rynku Zdrowia Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei i liderka Koalicji Hepatologicznej.

Brakuje systemowego testowania na obecność HCV

- Ubolewam nad tym, że jest ogromna rzesza pacjentów diagnozowanych już na etapie marskości i nowotworu wątroby, czego można byłoby uniknąć, gdybyśmy systemowo, ogólnie, społecznie podjęli akcję narodowego testowania w kierunku zakażenia wirusem HCV - dodała.

W jej ocenie, brakuje edukacji i zrozumienia decydentów. - Organizacje pacjenckie ubiegają się o systemowe testowanie, o testowanie na oddziałach szpitalnych, o teksty u lekarza rodzinnego, od kilkunastu lat i ciągle ich nie mamy. Przez to zbieramy żniwo kolejnych przypadków nowotworów wątroby - mówiła szefowa Fundacji Gwiazda Nadziei.

{film;21085)

Przyznała, że po wielu audycjach i reportażach, do Fundacji telefonują pacjenci nie z rakiem wątrobowokomórkowym, ale pacjenci, którzy są zainteresowani, jak się zbadać, czy nie ma się wirusa, który prowadzi do nowotworu wątroby.

Stygmatyzacja pacjentów

- Ten rak jest źle postrzegany, co jest krzywdzące dla tych pacjentów. Nawet gdy lekarze rodzinni słyszą, że ktoś ma chorą wątrobę, to doszukują się w tym nadużywania przez niego alkoholu. Jako że wirus jest też przenoszony drogą krwiopochodną, doszukują się ryzykownych sytuacji - mówiła prezes Fundacji.

- A to tak nie jest. Pacjenci chorujący na WZW w ponad 80 procentach przypadków zakazili się w placówkach medycznych. Rak wątrobowokomórkowy w małym odsetku jest spowodowany nadużywaniem alkoholu. W większości są to zakażenia szpitalne. Jest krzywdzącym próba usiłowania wmówienia choremu na raka wątroby, że sam przyczynił się w jakiś sposób do choroby - dodała.

Fundacja Gwiazda Nadziei zabiega o poprawę diagnozowania, leczenia i dostępu do nowych pojawiających się terapii dla pacjentów z rakiem wątrobowokomórkowym.

- We wczesnym stadium rozwoju choroby pacjenci mają obecnie dostępne takie opcje jak leczenie chirurgiczne i radiologiczne. Jeśli jest to późniejszy etap choroby, a tak się zazwyczaj dzieje, że są diagnozowani na późnym etapie, to nie mają nic. Chemioterapia słabo działa, immunoterapia, która się pojawiła, jeszcze nie jest refundowana. Są w bardzo trudnej sytuacji. Pozostają bez leczenia. Co jest najgorsze dla chorego z rakiem wątroby to sytuacja, kiedy lekarz onkolog nie może mu nic zaproponować. Dlatego apelujemy o refundację najnowszych terapii - dodała.

Rak wątrobowokomórkowy. Co zrobić, aby ten nowotwór stał się chorobą przewlekłą?

Marskość wątroby to nie zawsze efekt nadużywania alkoholu. Kto powinien mieć się na baczności?

Projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej jeszcze w tym tygodniu trafi do konsultacji? Gadomski: mam nadzieję

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum