Od poniedziałku MZ refunduje jeden z najdroższych leków świata

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 stycznia 2018 12:14

Soliris, uznawany za jeden z najdroższych leków świata, znalazł się na obowiązującej od poniedziałku nowej liście refundacyjnej. Lek jest refundowany w leczeniu atypowego zespołu hemolityczno-mocznicowego oraz nocnej napadowej hemoglobinurii.

Na atypowy zespół hemolityczno-mocznicowy w Polsce choruje ok. 25 dzieci i 10-15 dorosłych.

We wniosku o objęcie leku Soliris (eculizumab) refundacją przedstawiono szacunki, że na atypowy zespół hemolityczno-mocznicowy w Polsce choruje ok. 25 dzieci i 10-15 dorosłych.

Atypowy zespół hemolityczno-mocznicowy to szczególna choroba układu krwiotwórczego i nerek. U pacjentów z tym zespołem może dochodzić do zapalenia nerek i komórek krwi, w tym płytek krwi, co może prowadzić do: zmniejszenia się liczby komórek krwi (trombocytopenia i niedokrwistość), pogorszenia lub ustania czynności nerek, zakrzepów krwi, zmęczenia i trudności w funkcjonowaniu.

Lek hamuje reakcję zapalną organizmu i blokować jego zdolność atakowania i niszczenia własnych, podatnych na uszkodzenia, komórek krwi i nerek.

Koszt miesięcznej terapii lekiem we wrześniu 2016 roku był szacowany na ok. 150 tysięcy złotych.

Zmiany obejmą także inne programy lekowe. Dzieci z hemofilią A i B będą mogły korzystać z refundacji leku Elocta (efmoroctocog alfa), natomiast chorzy na raka jelita grubego będą mieli refundowany lek Vectibix (panitumumabum). Ponadto w opisie programu leczenia zaawansowanego raka jelita grubego wprowadzono dodatkowy, opcjonalny schemat dawkowania cetuksymabu. Z kolei w programach leczenia pierwotnych niedoborów odporności (PNO) m.in. zmniejszono liczbę obligatoryjnych wizyt w poradni i zwiększono elastyczność terapeutyczną przy podawaniu kolejnych dawek immunoglobulin.

Na liście aptecznej od stycznia znajdzie się Lipancrea (enzyma pancreatis), produkt będzie refundowany w leczeniu pacjentów z zewnątrzwydzielniczą niewydolnością trzustki spowodowaną przewlekłym zapaleniem trzustki, resekcją żołądka lub zwężeniem dróg żółciowych spowodowanym chorobą nowotworową.

Nowe środki zostały także wpisane do katalogu chemioterapii. Refundowane będą leki zawierające: kapecytabinę (dla pacjentów z rakiem dróg żółciowych), mitoxantronum (w leczeniu wznowy ostrej białaczki limfocytowej u dzieci) oraz pemetreksed (wcześniej był on już stosowany w ramach programu lekowego, dzięki przeniesieniu do katalogu chemioterapii z refundacji będzie mogło skorzystać więcej pacjentów).

Załącznikiem do listy refundacyjnej jest wykaz bezpłatnych leków dla seniorów, który zawiera 1657 preparatów (na poprzednim wykazie znajdowało się ich 1710).

PAP - Olga Zakolska

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum