Od 27 stycznia testowanie na obecność COVID-19 w aptekach. Bez skierowania. Płaci NFZ

Autor: oprac. LJ • Źródło: PAP24 stycznia 2022 08:30

Od 27 stycznia każdy będzie mógł wejść do apteki i zrobić test antygenowy na obecność COVID-19. Farmaceuta może zinterpretować wynik i rekomendować dalsze postępowanie. Za testy płaci NFZ.

Od 27 stycznia testowanie na obecność COVID-19 w aptekach. Bez skierowania. Płaci NFZ
Od 27 stycznia będzie można wykonać w aptece test na COVID-19 Fot. Shutterstock
  • Od 27 stycznia będzie można wykonać test antygenowy na obecność wirusa SARS-CoV-2 w aptekach. Nie jest potrzebne skierowanie
  • Elżbieta Piotrowska-Rutkowska: biorąc pod uwagę fakt, że w grudniu apteki sprzedały blisko milion testów antygenowych w kierunku zakażenia koronawirusem, zainteresowanie wykonaniem testu przez farmaceutę może być znaczne
  • Jarosław Mateuszuk: nie należy obawiać się wykonywania prostych badań diagnostycznych w aptekach

Testowanie na COVID-19 w aptekach w odpowiednich warunkach

Od 27 stycznia w aptekach uruchomione zostanie powszechne testowanie w kierunku SARS-CoV-2 - poinformował w piątek, 21 stycznia, minister zdrowia Adam Niedzielski.

Testy będą opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie będzie na nie wymagane skierowanie.

W ocenie NRA procedura testowania w kierunku zakażania wirusem SARS-CoV-2 w aptekach powinna "zapewniać przede wszystkim poszanowanie godności i intymności pacjentów i zachowywać wysokie standardy sanitarno-epidemiologiczne".

- Należy podkreślić, że apteki będące placówkami ochrony zdrowia, pełnią między innymi funkcję dystrybucyjną dla produktów leczniczych, dlatego testowanie powinno odbywać się w dedykowanym pomieszczeniu - tak zwanym pokoju opieki farmaceutycznej - powiedziała Piotrowska-Rutkowska.

Podczas przeprowadzania testów diagnostycznych, kluczowe jest zabezpieczenie pracownika w odpowiedni sprzęt ochrony osobistej tj. jednorazowe fartuchy ochronne, rękawiczki, środki dezynfekujące czy maseczki ochronne. Pomieszczenie powinno być również regularnie wietrzone i dezynfekowane.

NIA: zainteresowanie testowaniem w aptekach może być znaczne

- Część procedur postępowania została już wypracowana. Od lipca ubiegłego roku farmaceuci realizują szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oczywiście w celu przeprowadzania testów diagnostycznych, a tym samym poszerzenia wachlarza usług świadczonych na rzecz pacjentów, potrzebne jest odpowiednie przeszkolenie farmaceutów - podkreśliła

Dodała, że szkolenie powinno "przekazać standardy i wytyczne dotyczące warunków, w jakich testy mogłyby być przeprowadzane".

Zaznaczyła, że w przypadku wysokiego zainteresowania pacjentów chcących wykonać test w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 właśnie w aptece, "oddelegowanie farmaceuty wyłącznie do przeprowadzania testów może być zasadne".

- Biorąc pod uwagę fakt, że jedynie w grudniu apteki sprzedały blisko milion testów antygenowych w kierunku zakażenia koronawirusem, zainteresowanie wykonaniem testu przez wykwalifikowanego pracownika medycznego, jakim jest farmaceuta, może być znaczne - podsumowała.

Apteka to dobre miejsce do wykonywania testów

Według Jarosława Mateuszuka, kierownika apteki ogólnodostępnej w Augustowie, dotychczasowe doświadczenia w zakresie wykonywania szczepień przeciw COVID-19 wykazały ogromny potencjał aptek i fachowość farmaceuty w tym zakresie.

- Do tej pory wykonano w aptekach ponad milion szczepień wśród pacjentów powyżej 15. roku życia, co pokazuje na duże zaufanie skierowane do farmaceutów pracujących w aptekach - powiedział i dodał, że istnieje pilna potrzeba zwiększenia liczby punktów do diagnostyki w kierunku koronawirusa a w aptekach czy w marketach cały czas są dostępne testy na COVID-19, które pacjent może kupić sam.

- Zatem dlaczego pacjent nie miałby skorzystać, wejść do apteki i zrobić taki test? Farmaceuta, jako wykwalifikowany pracownik medyczny może zinterpretować wynik i zarekomendować dalsze postępowanie - dodał.

Odniósł się też do głosów diagnostów laboratoryjnych, że apteka nie jest odpowiednim miejscem właściwym do przeprowadzania takich testów.

- Chciałbym zapewnić, że nie należy obawiać się wykonywania prostych badań diagnostycznych w aptekach. Apteka w swoim asortymencie posiada wiele testów, które można wykonać samodzielnie. Bez wątpienia z korzyścią dla pacjenta będzie, jeśli taki test przeprowadzi farmaceuta, który w razie pojawienia się wątpliwości zasugeruje kontakt z lekarzem lub skieruje do laboratorium - podsumował.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum