Od 14 grudnia te leki nie mogą być finansowane w ramach RDTL

Autor: oprac. LJ • Źródło: MZ27 grudnia 2021 08:10

Minister Zdrowia ogłosił nową listę leków niepodlegających finansowaniu ze środków publicznych w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych.

Wykaz leków, które nie mogą być już finansowane z ratunkowego dostępu do technologii lekowych (fot. ShutterStock)
  • Minister zdrowia opublikował kolejny wykaz leków niepodlegających finansowaniu ze środków publicznych w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych
  • Wykaz obowiązuje od 14 grudnia 2021 roku
  • Zawiera 150 pozycji leków, w tym preparat Zolgensma i Zejula po co najmniej dwóch liniach leczenia schematami zawierającymi pochodne platyny

Na podstawie art. 47f ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 7 października 2020 r. o Funduszu Medycznym, Minister Zdrowia ogłosił listę produktów leczniczych niepodlegających finansowaniu ze środków publicznych w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych obowiązującą od 14 grudnia 2021 roku.

Od 1 stycznia refundacja leku w raku jajnika. To doskonała wiadomość dla pacjentek

Warunek kontynuacji leczenia

Jednocześnie informuje, że pacjenci, którzy rozpoczęli leczenie produktem leczniczym niepodlegającym finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych przed wpisaniem leku na właściwy wykaz, mają prawo do kontynuacji leczenia.

Warunkiem jest udowodnienie skuteczności dotychczasowego leczenia. Informacja o zamiarze kontynuacji leczenia powinna zostać przekazana przez świadczeniodawcę do właściwego lokalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wykaz zawiera 150 pozycji leków wraz ze wskazaniem, w którym lek nie może być finansowany (wraz kodem ICD-10). To o 18 pozycji więcej niż na wykazie z września 2021 roku.

Mabion wyprodukował pierwszą pełną serię antygenu do szczepionki Novavax

Zolgensma i Zejula w wykazie

Znalazł się na nim m.in. lek Zolgensma, stosowany w rdzeniowym zaniku mięśni - postać 5q z bialleliczną mutacją genu SMN1 i klinicznym rozpoznaniem SMA typu I lub u chorych z postacią 5q z bialleliczną mutacją
SMN1 i nie więcej niż 3 kopiami genu SMN2.

Jest też lek Zejula (niraparib) stosowany w raku jajnika, jajowodu lub otrzewnej, po co najmniej dwóch liniach leczenia schematami zawierającymi pochodne platyny, z obiektywną odpowiedzią na leczenie po ostatnim schemacie leczenia; niezależnie od statusu mutacji BRCA1/2.

Lek ten będzie refundowany od 1 stycznia 2022 roku w ramach finansowania systemowego w I linii leczenia podtrzymującego noworozpoznanego zaawansowanego raka jajnika, jajowodu lub pierwotnego raka otrzewnej, niezależnie od stanu mutacji w genach BRCA1/BRCA2.

To był przełomowy rok dla farmaceutów. Ale jest już lista wyzwań na 2022

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum