Od 1 stycznia refundacja leku w raku jajnika. To doskonała wiadomość dla pacjentek

Autor: LJ • Źródło: Rynek Zdrowia20 grudnia 2021 21:22

Od 1 stycznia 2022 roku będzie refundowany niraparib w leczeniu podtrzymującym pacjentem z rakiem jajnika, niezależnie od stanu mutacji BRCA 1 i 2. To oczekiwana przez ekspertów decyzja.

Od 1 stycznia refundacja leku w raku jajnika. To doskonała wiadomość dla pacjentek
Tym razem minister zdrowia podjął decyzję, która ucieszy pacjentki z rakiem jajnika. Nilaparib będzie refundowany od 1 stycznia 2022 roku (fot. LJ)
  • Od nowego roku będzie refundacja leku Zejula w I linii leczenia podtrzymującego noworozpoznanego zaawansowanego raka jajnika, niezależnie od mutacji DRCA1 i BRCA2
  • Eksperci postulowali o taką decyzję resortu zdrowia
  • Badania pokazują skuteczność leczenia nie tylko u pacjentek z mutacją BRCA 1 i 2, ale i u tych, które jej nie mają. Każda z badanych podgrup w badaniach klinicznych odnosiła korzyści z zastosowanego leczenia - ocenia prof. Anita Chudecka-Głaz

Rak jajnika. Prof. Sawicki: ponad 70 proc. pacjentek bez możliwości skutecznego leczenia po nawrocie

Od 1 stycznia 2022 roku będzie refundowany lek Zejula (niraparyb) w leczeniu chorych na raka jajnika, raka jajowodu lub otrzewnej.

Refundacja nilaparibem niezależnie od mutacji BRCA

Zgodnie ze wskazaniami, lek jest do stosowania w I linii leczenia podtrzymującego noworozpoznanego zaawansowanego raka jajnika, jajowodu lub pierwotnego raka otrzewnej, niezależnie od stanu mutacji w genach BRCA1/BRCA2.

Eksperci postulowali o taką decyzję resortu zdrowia.

- Jeśli chodzi o leczenia raka jajnika w Polsce, to polega na leczeniu uzupełniającym tradycyjną chemioterapią. Nowością w leczeniu raka jajnika jest tzw. leczenie podtrzymujące. W ostatnim czasie ono znacząco poprawiło skuteczność terapii w tym nowotworze - podkreślała m.in. prof. Anita Chudecka-Głaz, lekarz kierujący z Kliniki Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt, SPSK Nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii onkologicznej.

Pierwsze leczenie podtrzymujące było za pomocą bewacyzumabu. Program lekowy B.50 leczenia zaawansowanego raka jajnika obejmuje m.in. leczenie bewacyzumabem, ale tylko w trakcie i po pierwszej linii leczenia.

Inhibitory PARP w leczeniu raka jajnika

- Od dłuższego czasu mówimy też o inhibitorach PARP. Ocenie na terenie UE mamy dwa zarejestrowane leki: olaparib i niraparib. Jeśli chodzi o olaparib to mamy refundację w Polsce dla pacjentek zarówno z nawrotowym, platynowrażliwym rakiem jajnika, jak również zastosowanie olaparibu od maja 2021 roku po pierwszej linii leczenia - dodaje onkolog.

Jednak olaparib to lek przeznaczony dla pacjentek głównie z mutacją BRCA 1 i 2. Takie są zapisy programu – to jest ta grupa pacjentek, która ma refundację olaparibu.

- Musimy pamiętać, że pacjentki, które mają mutację BRCA 1 i 2 to jest grupa 30 proc. pacjentek z rakiem jajnika, które ewentualnie kwalifikowałyby się do leczenia inhibitorami PARP. Pozostaje grupa 70 proc. pacjentek, dla których leczenia w Polsce nie mamy, ze względu na brak refundacji. Niraparib jest zarejestrowany, ale nie jest refundowany w Polsce - mówiła profesor jeszcze w październiku.

Od 1 stycznia 2022 roku lek będzie refundowany.

Badania pokazują skuteczność leczenia nie tylko u pacjentek z mutacją BRCA 1 i 2, ale i u tych, które jej nie mają. Każda z badanych podgrup w badaniach klinicznych odnosiła korzyści z zastosowanego leczenia.

Rak jajnika. Błędy na początku leczenia skutkują drastycznym skróceniem czasu przeżycia pacjentek

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum