Od 1 stycznia nowa lista leków refundowanych

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 27 grudnia 2018 09:35

Terapie dla chorych na raka płuca i białaczkę znajdą się na styczniowej liście leków refundowanych. Resort zdrowia opublikował pełen wykaz, który zacznie obowiązywać w najbliższy wtorek, 1 stycznia.

Od 1 stycznia nowa lista leków refundowanych
Fot. Archiwum

Do programów lekowych dołączy kolejny lek na raka płuca. Chodzi o poszerzenie dostępności do leczenia immunologicznego atezolizumabem dla pacjentów z płaskonabłonkowym i niepłaskonabłonkowym rakiem płuca w drugiej linii leczenia.

Nową substancję dostaną także pacjenci z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL). Wenetoklaks - lek ratujący życie pacjentom z PBL - został wpisany na listę leków refundowanych. Od 1 stycznia 2019 roku będzie finansowany ze środków publicznych w ramach programu lekowego dla pacjentów z mutacją TP53 lub delecją 17p, którzy przestali odpowiadać na ibrutynib.

Do tej pory pacjenci z przewlekłą białaczką limfocytową, u których przestawała działać dotychczasowa terapia, nie mieli dostępu do żadnej innej metody leczenia.

Już wcześniej resort zdrowia ogłosił, że od nowego roku refundowany będzie lek dla chorych na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Z tą chorobą w całej Polsce zmaga się kilkaset osób w tym przede wszystkim dzieci.

Jak dowiedział się reporter RMF FM, oficjalną prezentację nowej listy leków refundowanych Ministerstwo Zdrowia planuje na poświąteczny czwartek.

Czytaj: www.rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum