Od 1 stycznia igły do insulin i szczepionka na pneumokoki dla seniorów z refundacją
Od 1 stycznia diabetycy będą mogli kupić z refundacją igły do wstrzykiwaczy. Resort zdrowia zdecydował się też na refundację szczepień przeciw pneumokokom dla seniorów.

- Projekt listy leków refundowanych, który wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku zakłada m.in. refundację igieł do wstrzykiwaczy dla diabetyków
- Kolejną nowością jest refundacja szczepień przeciwko pneumokokom dla seniorów ze zwiększonym ryzykiem choroby pneumokokowej
- Szczepionka jest refundowana z 50. proc. odpłatnością. Decyzja wydana jest na 2 lata
Pacjenci stosują 10-krotnie jednorazowe igły?! Diabetolodzy: winny brak refundacji
Jest nowa lista leków refundowanych: 57 nowych leków lub wskazań LISTA
W tym roku upływały terminy ważności decyzji refundacyjnych dla setek leków i ostatnie miesiące to były intensywne negocjacje firm farmaceutycznych z Komisją Ekonomiczną. Ta – o czym informowały firmy – bardzo mocno nadal naciskała na kolejne obniżki cen leków.
Nie wszyscy producenci na to przystali i obecny projekt listy jest krótszy o kilkaset pozycji. Lista leków w refundacji aptecznej z 4393 pozycji skróciła się do 4172.
Poza tym w ostatnich miesiącach resort zdrowia przyzwyczaił nas do finansowania nowych substancji czynnych i tworzenia nowych programów lekowych, w tym dedykowanych pacjentom z chorobami rzadkimi. Na tym tle nowy wykaz wygląda blado.
Co nowego w refundacji od 1 stycznia?
Na nowy wykaz nie trafiło zbyt wiele nowych substancji. Są to m.in.:
pojedyncze alergoidy pyłków roślin Purethal
500 AUM/ml 1 fiol.po 3 ml + 8 strz. z igłą, preparat w grupie 214.4, Alergeny pyłków roślin - produkty do leczenia podtrzymującego, dostępny na ryczałt 3,20 zł
szczepionka przeciw pneumokokom sacharydowa, skoniugowana, adsorbowana (13-walentna) Prevenar 13
refundowana w profilaktyce osób powyżej 65 r.ż. ze zwiększonym (umiarkowanym do wysokiego) ryzykiem choroby pneumokokowej:
- przewlekłą chorobą serca,
- przewlekłą chorobą wątroby,
- przewlekłą chorobą płuc,
- cukrzycą,
- implantem ślimakowym,
- wyciekiem płynu mózgowo-rdzeniowego,
- wrodzoną lub nabytą asplenią,
- niedokrwistością sierpowatą i innymi hemoglobinopatiami,
- przewlekłą niewydolnością nerek,
- wrodzonym lub nabytym niedoborem odporności,
- uogólnioną choroba nowotworową,
- zakażeniem wirusem HIV,
- chorobą Hodgkina,
- jatrogenną immunosupresją,
- białaczką,
- szpiczakiem mnogim,
- przeszczepem narządu litego
Szczepionka jest refundowana z 50. proc. odpłatnością. Decyzja wydana jest na 2 lata
Cukrzyca. Refundacja igieł do insuliny. Prezes AOTMiT dał rekomendację
Igły do wstrzykiwaczy z refundacją
W środkach spożywczych dodano m.in kolejny produkt w zakresie diety eliminacyjnej w fenyloketonurii: Mevalia PKU we wskazaniu: fenyloketonuria(PKU) u pacjentów powyżej 3 roku życia (decyzja na 2 lata) i
PKU Sphere u pacjentów powyżej 4 roku życia, u których dobowa tolerancja fenyloalaniny pozwala na zastosowanie preparatów glikomakropeptydowych.
Informacją, która z pewnością ucieszy diabetyków, będzie refundacja igieł do penów w ramach refundacji wyrobów medycznych.
W wykazie jest produkt BD Micro-Fine Plus 0,25x5 mm (31G), Igły 100 szt. oraz BD Micro-Fine Plus 0,30x8 mm (30G), Igły 100 szt.
Decyzja jest wydana na 2 lata, z 30. proc. odpłatnością dla pacjenta, z ograniczeniem do 4 opakowań igieł na rok dla jednego pacjenta.
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią wiceministra zdrowia, Macieja Miłkowskiego, do refundacji w programach lekowych wchodzi też kolejny sorafenib (w tym przypadku chodzi o produkt firmy Teva).
Jakich leków zabranie?
Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez Dziennik Gazetę Prawną, na wykazach nie ma już leków stosowanych m.in. w nowotworach złośliwych, przeroście gruczołu krokowego, schizofrenii, chorobach umysłowych, przewlekłym owrzodzeniom, stosowane przy chorobie Alzheimera, cukrzycy i wiele innych.
- To istotna zmiana z punktu widzenia pacjentów oraz farmaceutów — skomentował dla DGP Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej. Jednocześnie uspokaja, że większość leków, które mogą przestać być refundowane, ma łatwo dostępne zamienniki.
Od 1 stycznia kilkaset leków bez refundacji. "Pacjenci będą robić zapasy"
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)