×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Od 1 marca wzrosły ceny ponad 600 leków, w tym insulin. Jeden z nich drożeje z 3 do 200 zł

Autor: PAP • Źródło: PAP02 marca 2023 10:00

Od 1 marca wzrosły ceny ponad 600 leków, niektóre z nich podrożały o kilkadziesiąt złotych; pacjenci zapłacą więcej m.in. za insuliny stosowane w leczeniu cukrzycy - podaje w czwartek "Rzeczpospolita".

Od 1 marca wzrosły ceny ponad 600 leków, w tym insulin. Jeden z nich drożeje z 3 do 200 zł
Drożeje 601 leków refundowanych. Fot. Shutterstock
  • Aktualizacja listy leków refundowanych przeprowadzana jest przez Ministerstwo Zdrowia co dwa miesiące
  • Najnowsza, która weszła w życie 1 marca br., wywołała wiele emocji m.in. ze względu na liczbę leków, za które pacjenci zapłacą więcej niż do tej pory
  • Chodzi aż o 601 preparatów. Podwyżki wyniosły od symbolicznych 0,01 zł do prawie 200 zł

Amoksycyklina, insuliny, firazyr

- Zmiany odczują np. chorujący na cukrzycę typu 1. Stosowane przez nich insuliny (leki z substancją czynną o nazwie Insulinum glarginum) podrożeją o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt złotych - czytamy w dzienniku.

Gazeta podaje, że na liście popularnych leków, których ceny dla pacjentów wzrosły "tylko" o kilka złotych za opakowanie, są m.in. antybiotyki bazujące na amoksycylinie, silne leki przeciwbólowe z zawartością chlorowodorku tramadolu oraz leki na cholesterol bazujące na substancji czynnej o nazwie Atorvastatinum.

Niechlubnym rekordzistą jednak - jak zaznacza "Rz" - jest lek dla cierpiących na dziedziczną odmianę obrzęku naczynioruchowego.

- Firazyr stosowany w ostrych, zagrażających życiu napadach tego schorzenia z niewiele ponad 3 zł podrożał do prawie 200 zł - informuje gazeta.

- Z nowej listy refundacyjnej ucieszyć powinny się za to np. osoby uczulone na kurz, które chcą poddać się kuracji odczulającej. Wykorzystywany do tego preparat potaniał o prawie 453 zł i teraz kosztuje niecałe 34 zł. Ogółem od 1 marca spadły ceny 328 preparatów. Wg poprzedniej listy, ustanowionej na okres styczeń-luty 2023, wzrost kwot, jakie pacjenci płacą za leki, dotyczył 426 pozycji, a spadek - 292. Z kolei wg listy obowiązującej w listopadzie i grudniu ub.r. więcej leków potaniało, niż podrożało (445 vs 297) - czytamy w "Rz".

- Przypomnijmy, że kwoty, które jako pacjenci uiszczamy w aptekach to tylko część naszych wydatków na leki. Co roku z budżetu NFZ na refundację apteczną wydawane są miliardy złotych. W planie finansowym Funduszu na 2023 r. na ten cel zapisano 7,3 mld zł (przy budżecie ustalonym na poziomie 142,1 mld zł)" - dodaje "Rzeczpospolita".
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze