Od 1 marca duże zmiany w refundacji leków. Co nowego? LISTA
Od 1 marca 2022 roku będą refundowane nowe leki stosowane w mukowiscydozie, pierwotnej hiperoksalurii typu 1, dystrofii mięśniowej Duchenne'a oraz w raku gruczołu krokowego.

- Od 1 marca 2022 roku będą refundowane nowe leki, w tym stosowane w chorobach rzadkich
- Sfinansowane zostaną też dwie nowe substancje w programie leczenia chorych na opornego na kastrację raka gruczołu krokowego
- Pacjenci z cukrzycą będą też mieć refundację kolejnych igieł do wstrzykiwaczy
Refundacja kolejnych igieł do wstrzykiwaczy
W zakresie leków, wyrobów medycznych dostępnych w aptece, nowością jest m.in:
- Opatrunek alginianowy Medisorb A stosowany w przewlekłych owrzodzeniach
- Medisorb Silver - opatrunek chłonny ze srebrem przeciwbakteryjny, zawierający jony srebra pochłaniające i zatrzymujące wysięk z rany
- Igły do penów PIC Insupen Orginal 0,25x5 mm (31G) oraz 0,30x8 mm (30G), w opakowaniach po 100 szt. , z ograniczeniem do 4 opakowań igieł na rok dla jednego pacjenta, z 30 proc. odpłatnością
Największe nowości jednak są w zakresie leków w programach lekowych.
Nowe programy lekowe
Oxlumo (lumazyran) w ramach programu B.129.FM. Leczenie chorych na pierwotną hiperoksalurię typu 1
Translarna (Atalurenum) w ramach programu B.130. Leczenie chorych z dystrofią mięśniową Duchenne'a spowodowaną mutacją nonsensowną w genie dystrofiny
Do programu mogą być zakwalifikowani chodzący pacjenci w wieku od 2 lat i z masą ciała powyżej 12 kg z dystrofią mięśniową Duchenne’a spowodowaną przez mutację nonsensowną w genie dystrofiny (nmDMD).
Ponadto, do programu lekowego kwalifikują się pacjenci, którzy rozpoczęli leczenie atalurenem w ramach innego sposobu finansowania, pod warunkiem, że w chwili rozpoczęcia leczenia spełniali kryteria kwalifikacji do programu lekowego.
Zerowy VAT w aptekach. Minister zdrowia wyjaśnia
Nowe leki w istniejących programach lekowych
Do istniejącego już z programu lekowego B.112 Leczenie mukowiscydozy i refundacji Kalydeco (iwakaftor), dołączają nowe leki:
- Orkambi (iwakaftor, lumakaftor)
- Symkevi (iwakaftor, tezakaftor)
- Kaftrio (iwakaftor, tezakaftor, eleksakaftor)
Z kolei w programie B.15. Zapobieganie krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B będzie refundowany nowy lek Nuwiq (Simoktokog alfa) Factor VIII coagulationis humanus recombinate.
Istotne zmiany są w programie B.56 - leczenie chorych na opornego na kastrację raka gruczołu krokowego.
Są w nim dwie nowe substancje:
- Erleada (apalutamid)
- Nubeqa (darolutamid)
Ponadto do refundacji wchodzi Xtandi (enzalutamid) w postaci tabletek. Dotychczas refundowana jest postać w kapsułach.
Zgodnie z nowymi opisem programu, leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego bez przerzutów wymaga podania apalutamidu albo darolutamidu albo enzalutamidu lub z przerzutami: octanu abirateronu albo enzalutamidu, przed stosowaniem chemioterapii, w trakcie lub po chemioterapii z udziałem docetakselu.
Ponadto w kilku programach lekowych (B.4, B.50, B.116. B.120) pojawi się kolejny bewacyzumab - lek Oyavas.
W programie B.39. Leczenie wtórnej nadczynności przytarczyc u pacjentów hemodializowanych będzie refundowany kolejny cynakalcet - lek Cinacalcet Aurovitas.
Zaś w programie B.54 (leczenie chorych na szpiczaka plazmocytowego) refundowany będzie lek Darzalex (daratumumab) w postaci roztworu do wstrzykiwań. Obecnie jest finansowany produkt w postaci koncentratu do sporządzania roztworu infuzji.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)