Od 1 kwietnia pacjenci mogą dokonać przeglądu domowej apteczki. Rusza pilotaż
75 farmaceutów w 75 aptekach będzie świadczyć usługę opieki farmaceutycznej w postaci przeglądu lekowego. Tym samym rusza pierwszy w historii farmacji pilotaż.

- Od 1 kwietnia 2022 roku tysiąc polskich pacjentów będzie mogło dokonać przeglądu leków, które przyjmują na stałe
- Usługa opieki farmaceutycznej będzie realizowana w 75 aptekach w kraju. Wkrótce NFZ przedstawi ich listę
- Skorzystałem z konsultacji w ramach przeglądu lekowego u magister farmacji i w wyniku tego przeglądu farmaceuci zaproponowali wyeliminowanie dwóch preparatów jako niekoniecznych co do spektrum ich działania - opowiada pacjent
Pilotaż ruszy w 75 aptekach
75 farmaceutów w 75 aptekach będzie świadczyć usługę opieki farmaceutycznej w postaci przeglądu lekowego. Tym samym rusza pierwszy w historii farmacji pilotaż.
Rekrutacja do pilotażu została uruchomiona na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 2 grudnia 2021 roku w sprawie programu pilotażowego przeglądów lekowych. Od 18 stycznia do 22 marca 2022 roku trwała rekrutacja osób wykonujących pilotaż.
Realizatorami programu mogą być farmaceuci, którzy:
- ukończyli studia podyplomowe w zakresie opieki farmaceutycznej prowadzone przez Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
- posiadają co najmniej roczną praktykę wykonywania przeglądów lekowych w innym kraju potwierdzoną przetłumaczonym na język polski dokumentem wydanym w tym kraju, potwierdzającym kwalifikacji tego farmaceuty do prowadzenia przeglądów lekowych.
Do programu zgłosili się farmaceuci z zagranicy jak i słuchacze UM w Poznaniu. W sumie odnotowano 133 zgłoszenia.
- 75 osób zakwalifikowanych do pilotażu (17 osób z zagranicy i 58 po studiach podyplomowych)
- 35 to osoby rezerwowe, które spełniają kryteria
- 22 osoby nie spełniły kryteriów
- 1 osoba anulowała swoje zgłoszenie
Jeśli chodzi o podział z uwagi na rodzaj apteki, w jakiej są zatrudnieni do pilotażu farmaceuci, to mamy
- 43 apteki indywidualne
- 32 apteki sieciowe
W podziale na województwa:
- dolnośląskie - 10
- kujawsko-pomorskie – 7
- lubelskie - 2
- lubuskie - 7
- łódzkie - 5
- małopolskie - 8
- mazowieckie - 5
- opolskie - 1
- podlaskie - 1
- podkarpackie - 3
- pomorskie - 3
- śląskie - 8
- wielkopolskie - 12
- zachodniopomorskie - 3
Jeśli chodzi o wielkość miejscowości, w których znajdują się apteki biorące udziału w pilotażu, wygląda to następująco:
- miasta powyżej 500 tys. mieszkańców - 14
- 250-499 tys. - 12
- 100-249 tys. - 11
- 50-99 tys. - 10
- 49 tys. i mniej - 19
- wieś - 9
Teraz czas na pacjentów
Pilotaż obejmuje 750 i maksymalnie 1000 pacjentów. Pierwsi pacjenci mają pojawić się w aptekach na przeglądzie 1 kwietnia.
Zgodnie z rozporządzeniem, do przeglądu apteczki mogą zgłosić się pacjenci, którzy zażywają dużą liczbę leków:
- w wieku pomiędzy 18 a 60 rokiem życia, przyjmujący na stałe nie mniej niż 5 leków wydawanych z przepisu lekarza, w tym co najmniej 2 leki należące do kategorii C zgodnie z aktualną klasyfikacją anatomiczno-terapeutyczno- -chemiczną produktów leczniczych (ATC)
- po 60 roku życia, przyjmujący na stałe nie mniej niż 10 leków, w tym co najmniej 2 leki należące do kategorii C zgodnie z tą klasyfikacją
- u których farmaceuta zidentyfikował nadmierną liczbę stosowanych jednocześnie leków
Jak taki przegląd wygląda w praktyce? Podczas dzisiejszego (24 marca) spotkania, na których przedstawiono wyniki rekrutacji do projektu, opowiadał o tym pacjent, który już skorzystał z takiego rozwiązania:
- Mam następujące choroby i dolegliwości: nadciśnienie tętnicze, dnę moczanową, astmę, chroniczne zapalenie oskrzeli, podwyższony cholesterol, zespół suchego oka, przerost gruczołu prostaty, ograniczenie sprawności stawów kolanowych. Suplementuję się preparatem wielowitaminowym, w sumie jest to 13 preparatów dziennie - wymieniał chory.
- Skorzystałem z konsultacji w ramach przeglądu lekowego u magister farmacji i w wyniku tego przeglądu farmaceuci zaproponowali wyeliminowanie dwóch preparatów jako niekoniecznych co do spektrum ich działania. W jednym przypadku zaproponowali zmianę na preparat o mniejszej liczbie skutków ubocznych. W dwóch przypadkach modyfikację zażywanych preparatów. Wszystkie te sugestie przedstawiłem lekarzowi rodzinnemu, który zaakceptował je w całości - opowiedział.
Narodowy Fundusz Zdrowia, który finansuje pilotaż, udostępni wkrótce listę aptek zakwalifikowanych do pilotażu.
Listę aptek przedstawi NFZ
Dokładna lista placówek, które zostały wyłonione do Pilotażu Przeglądów Lekowych będzie dostępna na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Jednocześnie Główny Inspektor Farmaceutyczny uprzedza, by wszelkie informacje o uczestnictwie konkretnych aptek ogólnodostępnych w programie powinny zostać sformułowane tak, aby nie zostały zakazu reklamy aptek.
- Zatem, o ile za dopuszczalną należałoby uznać samą informację o realizowaniu przez aptekę programu pilotażu przeglądów lekowych, jak również informacje o świadczonej usłudze przeglądu lekowego, o tyle nie mogą one zawierać żadnych treści wartościujących, ani znaków graficznych, które zachęcałyby do skorzystania z usług i oferty apteki - informuje GIF.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)