Od 1 grudnia możliwe problemy w realizacji recept. Wchodzi ważna zmiana

Autor: oprac. JKB • Źródło: mgr.farm, Rynek Zdrowia21 listopada 2022 10:05

Od 1 grudnia może pojawić się problem z realizacją recept w aptekach. Tego dnia wchodzi ważna zmiana dla farmaceutów. Osoby, które w Centralnym Rejestrze Farmaceutów mają błędnie podany numer PESEL (albo nie ma go wcale), nie będą mogły realizować recept od pacjentów.

Od 1 grudnia możliwe problemy w realizacji recept. Wchodzi ważna zmiana
Od 1 grudnia możliwe problemy w realizacji recept. Wchodzi ważna zmiana Fot. AdobeStock
  • Okręgowe izby aptekarskie przypominają farmaceutom o ważnej zmianie, która wchodzi w życie 1 grudnia
  • Od tego dnia mogą występować problemy z realizacją recept pacjentów, jeśli farmaceuci w Centralnym Rejestrze Farmaceutów (CRF) mają błędnie podany numer PESEL
  • W przypadku braku albo błędnego zapisu numeru PESEL, farmaceuta powinien skontaktować się z własną okręgową izbą aptekarską – informuje portal mgr.farm

Od 1 grudnia możliwe problemy w realizacji recept

Okręgowe izby aptekarskie przypominają farmaceutom o ważnej zmianie, która wchodzi w życie 1 grudnia. Od tego dnia mogą występować problemy z realizacją recept pacjentów, jeśli farmaceuci w Centralnym Rejestrze Farmaceutów (CRF) mają błędnie podany numer PESE, albo nie numeru w bazie brak. 

- Będzie to oznaczać brak możliwości realizacji recepty poprzez niemożność wygenerowania DRR przez farmaceutę z brakującym/błędnym numerem PESEL w CRF – przypomina portal mgr.farm. Co więcej, farmaceuci nie będą mogli w tej sytuacji wystawiać również recept pro auctore i pro familia.

Z tego powodu izby aptekarskie proszą swoich członków o sprawdzenie poprawności numerów PESEL w Centralnym Rejestrze Farmaceutów.

Portal mgr.farm podał za jedną z OIA krótką instrukcję, jak sprawdzić, czy w CRF jest podany prawidłowy numer PESEL. Należy wykonać następujące czynności:

  • wejść na stronę CRF (adres TU),
  • TYLKO w polu PESEL wpisać swój numer PESEL (bez żadnych spacji i myślników),
  • w polu kodu należy wpisać kod z obrazka (wielkość liter nie ma znaczenia),
  • jeśli po kliknięciu przycisku SZUKAJ poniżej pokazało się imię, nazwisko, nr PWZF, specjalizacja oraz nazwa izby to znaczy, że numer PESEL figuruje w bazie CRF.

W przypadku stwierdzenia braku/błędnego numeru w Centralnym Rejestrze Farmaceutów należy skontaktować się z własną okręgową izbą aptekarską, ponieważ tylko OIA jest w stanie skorygować błąd, o czym przypomina mgr.farm.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum