×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

OZZL: lekarze są zachęcani do korupcji

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia30 stycznia 2014 12:15

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wydał w czwartek (30 stycznia) oświadczenie "w sprawie korupcjogennego charakteru niektórych przepisów o wypisywaniu recept lekarskich".

OZZL: lekarze są zachęcani do korupcji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

OZZL dowodzi, że rząd akceptuje, a nawet popiera rozwiązania, które mają charakter korupcjogenny i ”popychają” lekarzy w obręb wpływów firm farmaceutycznych.

Taki charakter mają - w ocenie OZZL - przepisy § 6 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich zobowiązujące lekarza do wskazania na recepcie stopnia odpłatności za lek lub postawienia znaku X, gdy lek jest ”poza zakresem refundacji”.

Aby to zrobić lekarz musi wskazać na konkretny preparat handlowy określonego producenta i nie może użyć nazwy międzynarodowej leku. Jest to ewenement na skalę światową i stanowi wręcz ”zaproszenie do korupcji” - argumentują związkowcy.

Jednocześnie zwracają uwagę, że przepisy te zostały wprowadzone wraz z ustawą refundacyjną, która przedstawiana jest jako wielkie zwycięstwo nad lobbingiem firm farmaceutycznych i nie zostały one zmienione mimo wielokrotnych postulatów lekarzy.

ZK OZZL wysłał w czwartek (30 stycznia) listy w tej sprawie do premiera i ministra zdrowia.

Więcej: www.ozzl.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze