OPZG: zmiany są nieprzewidywalne i podnoszą ryzyko biznesowe

Autor: LJ • Źródło: OPZG, Rynek Zdrowia25 listopada 2021 07:08

Zmiana zasad dostępności finansowej szczepionek przeciw grypie w trakcie trwania sezonu szczepień stawia apteki w bardzo trudnej sytuacji biznesowej - ocenia OPZG.

OPZG apeluje do ministra zdrowia o działanie ws. szczepionek przeciw grypie w aptekach. Mogą się zmarnować (fot. ShutterStock)
  • OPZG: kilka tysięcy dawek szczepionek przeciw grypie w aptekach stało się towarem niemożliwym do sprzedaży
  • Jest to efektem decyzji resortu zdrowia o akcji bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla dorosłej populacji
  • Organizacja proponuje jak najszybsze włączenie aptek i farmaceutów do akcji szczepień i wykorzystania w jej ramach zakupionych przez apteki preparatów

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy opublikował pismo skierowane do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie decyzji resortu zdrowia o uruchomieniu bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla osób dorosłych.

Jak podkreśla organizacja, akcja jest bardzo dobra, ale zaskoczyła środowisko aptekarskie.

"Jako Koalicja na rzecz Szczepień w Aptekach, przy OPZG chcemy wyrazić nasze uznanie wobec decyzji Adama Niedzielskiego odnośnie pełnej refundacji szczepień p/grypie jednocześnie zaznaczamy również poważne obawy dotyczące konsekwencji wdrożenia tego rozporządzenia" - czytamy w liście.

Dalej: "Jednocześnie mamy również pewne obawy dotyczące konsekwencji wdrożenia tego rozporządzenia wobec podmiotów, które do tej pory zajmowały się dystrybucja i sprzedażą szczepionek przeciw grypie".

Nieprzewidywalność wprowadzanych zmian obniża zaufanie

Zaoferowanie całej dorosłej populacji bezpłatnych szczepionek przeciw grypie to bardzo dobra decyzja, ale niestety wpływa bardzo znacząco na podmioty, które w tym roku zgodnie z obowiązującymi zasadami wolnego rynku i decyzji refundacyjnych, realizowały dostawy i zakupy szczepionek.

Jak dodaje OPZG, zmiana zasad dostępności finansowej szczepionek dla większości populacji, w trakcie trwania sezonu szczepień, stawia podmioty gospodarcze oferujące szczepionki (apteki, hurtownie) oraz usługi szczepień (placówki medyczne) w bardzo trudnej sytuacji biznesowej, która przekłada się na bardzo duże straty finansowe.

Kilka tysięcy dawek szczepionek przeciw grypie stało się towarem niemożliwym do sprzedaży, który będzie zalegał w magazynach, a następnie będzie poddany utylizacji.

"Ta nieprzewidywalność wprowadzanych zmian obniża zaufanie do władz odpowiedzialnych za system ochrony zdrowia i podnosi - i tak już wysokie dla szczepień sezonowych - ryzyko biznesowe" - dodano.

Co proponuje OPZG w tej sytuacji?

  • maksymalne przyspieszenie legislacyjne i organizacyjne procesu wdrażania szczepień przeciw grypie w aptekach, tak aby jeszcze w miesiącach grudzień-marzec apteki i farmaceuci mogli dołączyć do akcji szczepień ochronnych przeciw grypie
  • umożliwienia wprowadzenia dawek już znajdujących się w kanale dystrybucyjnym (apteki, hurtownie, placówki medyczne) do programu szczepień publicznych przeciw grypie, poprzez sfinansowanie szczepionek i szczepień w tych podmiotach
  • umożliwienie wypisywania recept refundowanych na szczepionki przeciw grypie w ramach dotychczasowego uprawnienia dotyczącego recept farmaceutycznych na produkty ratujące zdrowie i życie pacjenta (szczególnie dla osób 75 plus)
  • zorganizowanie intensywnej kampanii informacyjnej zachęcającej do szczepień przeciw grypie

Pod apelem podpisali się: prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej OPZG, prezes NRA, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, dr Piotr Merks, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Farmacji.

Szczepionki za 6 mln zł do utylizacji?

Wcześniej prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska podniosła, że akcja nie była wcześniej sygnalizowana przez ministerstwo zdrowia.

Szczepionki na grypę za 6 mln zł do kosza? Resort zdrowia zaskoczył swoją akcją

W efekcie apteki nie mając wiedzy na temat planowanej przez resort zdrowia akcji, dokonały zakupu szczepionek przeciwko grypie, zapewniając ich dostępność adekwatną do potrzeb pacjentów.

Nawet 130 tys. szczepionek przeciw grypie dostępnych w aptekach o wartości sześciu mln zł może zostać zutylizowanych.

Od 23 listopada darmowe szczepienia na grypę dla dorosłych. Eksperci: spóźniona decyzja

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum