ONZ: nielegalne apteki docierają do młodych przez Facebook i YouTube

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2012 14:39

Nielegalne apteki internetowe docierają do młodzieży wykorzystując portale społecznościowe, np. Facebook i YouTube - ostrzegł Hamid Ghodse, szef oenzetowskiego Międzynarodowego Urzędu Kontroli Narkotyków (INCB), cytowany we wtorek (28 lutego) przez portal Telegraph.

Według przedstawiciela ONZ nielegalne apteki stały się "bardzo wyrafinowane" w sposobie docierania do młodzieży.

- Nie reklamują teraz bezpośrednio sprzedaży leków, lecz "wykorzystują YouTube czy Facebook, by przyciągnąć na swoje strony internetowe. Kiedy na nie wejdziesz, widzisz, że sprzedają również nielegalne leki - oświadczył Ghodse.

Dodał, że według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad połowa leków sprzedawanych przez apteki internetowe to podróbki.

Jak twierdzi szef INCB, w internecie nielegalne apteki używają mediów społecznościowych, przyciągając uwagę ludzi na różne sposoby, i na pierwszy rzut oka nie widzisz, że reklamują leki.

W rocznym raporcie INCB wskazano, że nielegalne firmy usiłują stworzyć wrażenie legalności, zamieszczając "wypowiedzi i wizerunki rzekomych lekarzy".

Ghodse poinformował, że spośród 12 tysięcy przechwyconych w 2010 roku substancji przesyłanych pocztą 58 procent pochodziło z Indii, USA, Chin, Polski i Wielkiej Brytanii. W jego ocenie, "szczególnie młodzież stała się bardzo narażona na korzystanie z nielegalnych aptek". Ghodse zaapelował do młodych ludzi, by byli świadomi, z kim komunikują się przez internet.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum