OECD: rządy powinny rozpocząć walkę z nadużywaniem opioidów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2019 07:31

Nadużywanie farmakologicznych środków opioidowych przybrało w państwach członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) kryzysowe rozmiary, co wymaga przeciwdziałania ich rządów - podaje ogłoszony w czwartek raport OECD.

OECD: rządy powinny rozpocząć walkę z nadużywaniem opioidów
FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Według niego w 25 krajach, które publikują odpowiednie dane, liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem opioidów wzrosła w latach 2011-2016 o ponad 20 proc., z 21 do 26 na milion mieszkańców. Istnieją tu jednak znaczne różnice między poszczególnymi państwami - w USA było to odpowiednio 74 i 131 zgonów na milion mieszkańców, w Estonii 81 i 91, w Szwecji 24 i 55, w Norwegii 44 i 49, w Anglii i Walii 28 i 41, a we Francji w obu przypadkach tylko trzy.

Jak informuje raport, w Kanadzie od stycznia 2016 roku do września 2018 roku w następstwie nadużywania opioidów zmarło ponad 10 tys. osób, co zwiększyło odsetek zgonów z tego powodu z 8,4 do 11,8 na 100 tys. mieszkańców. W USA odnotowano w latach 1999-2017 blisko 400 tys. przypadków śmiertelnych, czego efektem był pierwszy od 60 lat spadek przewidywanej średniej długości życia.

Przedawkowywanie środków opioidowych kładzie się stale rosnącym ciężarem finansowym na całą służbę zdrowia w efekcie wzrostu liczby pacjentów - zarówno dłużej hospitalizowanych, jak i leczonych na oddziałach ratunkowych. Choć w Europie trzy z czterech zgonów przypadają na mężczyzn, to w USA nadużywanie szerzy się wśród kobiet w ciąży, zwłaszcza w środowiskach uboższych.

Na naszym kontynencie dolegliwości wywołane przyjmowaniem opioidów dotyczą mniej niż 1 proc. ogółu ludności, ale wśród osób przebywających w więzieniach odsetek ten wynosi blisko 30 proc.

"Przepisywania i nadmierne przepisywanie opioidów przeciwbólowych na coraz większą skalę to jeden z czynników podsycających kryzys. Rządy powinny dokonać przeglądu ustawodawstwa gospodarczego w celu zapewnienia społeczeństwom odpowiedniej ochrony, gdyż od końca lat 90. producenci konsekwentnie bagatelizują kwestię ubocznych skutków leczenia opioidami" - czytamy w raporcie.

"Lekarze powinni ulepszyć swą praktykę wystawiania recept, na przykład poprzez naukowo zweryfikowane dyrektywy kliniczne oraz zwiększony nadzór nad przepisywaniem opioidów. Rządy mogą także regulować relacje marketingowe i finansowe z producentami opioidów. Rozszerzyć należy dostępność długoterminowych terapii takimi lekami jak metadon i buprenorfina, wykorzystując jednocześnie specjalistyczne metody minimalizacji ubocznych skutków leczenia chorób zakaźnych w rodzaju AIDS czy wirusowego zapalenia wątroby" - uważa OECD.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum