O prawie przy herbacie, czyli sąd o suplementach diety

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2009 11:05

W aptekach pojawia się coraz więcej suplementów diety zawierających nieraz te same składniki co leki, tyle że w mniejszych ilościach. Suplementy nie podlegają skomplikowanej i długotrwałej procedurze rejestracyjnej według przepisów prawa farmaceutycznego.

Suplement diety to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety witaminami, składnikami mineralnymi i innymi odżywczymi substancjami. Jednak zdaniem władz sanitarnych, odpowiedzialnych za ich dopuszczanie do obrotu, jeden z suplementów, herbatka Xenna Fiz spółki US Pharmacia, zawierał tak dużą ilość substancji czynnej, że była ona zbliżona do ilości tej substancji w produkcie leczniczym. Wprowadzanie herbatki do obrotu zostało wstrzymane.

Decyzja, o której mowa została podjęta po interwencji władz niemieckich, które powiadomiły Komisję Europejską o niebezpiecznej zawartości ilości senesu w herbatkach pochodzących z Polski.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu orzekł, że herbatka Xenna Fix posiada dwoisty charakter: suplementu diety i środka leczniczego. Zgodnie z wyrokiem ETS z 2005 r. produkt, który spełnia jednocześnie kryteria produktów spożywczych i leczniczych, powinien być zaklasyfikowany do produktów leczniczych. Gwarantuje to lepszą ochronę życia i zdrowia niż przy postępowaniu notyfikacyjnym stosowanym do żywności.

Spółka US Pharmacia odwołała się od wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA uchylił wyrok WSA we Wrocławiu i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania, zwracając uwagę na rozbieżne opinie instytutów naukowych, co powoduje, że ostateczną opinię powinien wydać biegły.

Do 31 grudnia br. suplement będzie mógł pozostawać w obrocie, gdyż polski ustawodawca dopuścił możliwość pozostawienia w obrocie na dotychczasowych zasadach tych suplementów diety, które spełniają kryteria produktu leczniczego.

Od 1 stycznia 2010 r. wchodzi w życie nowelizacja prawa farmaceutycznego przewidująca, że produkt wprowadzony do obrotu jako lek nie może funkcjonować na rynku jako suplement diety. Przestanie wówczas istnieć pojęcie produktu z pogranicza, wywołujące obecnie tak wiele wątpliwości

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum