O kontrolach NFZ i "ryzyku" wystawiania recept na leki refundowane

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, SAB/Rynek Zdrowia • • 17 października 2011 12:38

W 2010 r. NFZ wydał na refundację leków 8,27 mld zł, czyli o blisko 1 mld zł więcej niż w dwóch poprzednich latach. Wraz ze wzrostem wydatków płatnika rozpoczęły się wzmożone kontrole w gabinetach lekarskich.

O kontrolach NFZ i "ryzyku" wystawiania recept na leki refundowane
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Ze sprawozdań NFZ wynika, że między 2009 a 2010 r. ich liczba zwiększyła się o 700 proc. -  informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Oprócz kontroli Fundusz stosuje jeszcze inne sposoby dyscyplinowania lekarzy. Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ stworzył np. aplikację, która umożliwia im, po wpisaniu numeru prawa wykonywania zawodu, sprawdzenie, na jaką kwotę przepisali leki. Z kolei Podlaski OW NFZ udostępnił na swojej stronie internetowej ranking lekarzy, który szereguje ich według kwoty refundacji przepisanych leków - lider rankingu przepisał pacjentom specyfiki o łącznej wartości 317 tys. zł.

Zdaniem Macieja Jędrzejowskiego, przewodniczącego mazowieckiej sekcji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy,  działania Funduszu odbierane są przez środowisko medyczne jako presja na ograniczanie wystawiania recept na leki refundowane. Lekarze zaczynają się obawiać, że jeśli nie spełnią tych oczekiwań, będą poddawani monitoringowi w pierwszej kolejności. Sądzą także, iż ryzyko związane z przepisywaniem leków refundowanych spowoduje, że niektórzy będą unikać wystawiania takich recept. A to z kolei odbije się niekorzystnie na pacjentach. 

Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy NFZ, ocenia, że powyższa teza jest karkołomna.

- Jeśli lekarz wypisał uprawnionej osobie receptę na lek z listy leków refundowanych, zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie recept, to nie ma się czego obawiać - mówi nam rzecznik NFZ. I dodaje, że ustawa refundacyjna niczego nie zmienia w dotychczasowej praktyce.

Zdaniem Andrzeja Troszyńskiego założenie, że wypisywanie przez lekarza recepty na lek refundowany wiąże się z ryzykiem, jest nie do przyjęcia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze