×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowy lek. To jedna z usług, która będzie prowadzona w aptekach

Autor: Luiza Jakubiak • Źródło: Rynek Zdrowia16 stycznia 2023 12:30

Pod patronatem NIA prowadzone są webinary, które mają wyjaśnić zasady serwisu świadczonego w aptekach. Jest oferowany pacjentom, którzy zaczynają stosować nowy lek.

Nowy lek. To jedna z usług, która będzie prowadzona w aptekach
Ruszyły webinary na telat usługi "Nowy lek" dla pacjentów, którzy zaczynają stosować nowy lek Fot. AdobeStock
  • Usługa "Nowy lek" jest trzyczęściową konsultacją farmaceutyczną. Uczestniczą w niej pacjenci, którzy otrzymali po raz pierwszy receptę lekarską na lek stosowany w terapii choroby przewlekłej
  • Wszystkie konsultacja farmaceutyczne, które składają się na usługę "Nowy Lek", wykonywane są w pierwszym miesiącu stosowania leku. Zwykle pierwsza konsultacja odbywa się w aptece, a kolejne 7-14 i 14-21 dni po pierwszej, w odstępach minimum tygodniowych

Nowa usługa w aptekach. To trzyczęściowa konsultacja farmaceutyczna "Nowy Lek"

Pod patronatem Naczelnej Izby Aptekarskiej prowadzone są webinary związane z usługą "Nowy Lek".

Powstały z inicjatywy Zespołu ds. Standaryzacji Opieki Farmaceutycznej Naczelnej Izby Aptekarskiej i Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, w oparciu o opublikowany przez Zespół standard "Zalecenia dotyczące postępowania u chorych objętych świadczeniem w ramach usługi farmaceutycznej Nowy Lek".

Usługa Nowy Lek to rodzaj konsultacji farmaceutycznej towarzyszącej wydaniu pacjentowi po raz pierwszy produktu leczniczego, którego wcześniej nigdy nie stosował. Usługa często jest związana z nowym rozpoznaniem u chorego lub zmianą dotychczasowego leczenia.

Nad serwisami w ramach opieki farmaceutycznej pracował ministerialny Zespół ds. opieki farmaceutycznej, który przygotował raport.

Usługa Nowy Lek jest trzyczęściową konsultacją farmaceutyczną. Uczestniczą w niej pacjenci, którzy otrzymali po raz pierwszy receptę lekarską na lek stosowany w terapii choroby przewlekłej. Celem serwisu jest dostarczenie pacjentowi informacji na temat rozpoczynanej terapii, nadzór farmaceutyczny nad skutecznością i tolerancją leczenia w pierwszych tygodniach jej stosowania oraz ocena i wsparcie realizacji zaleceń lekarskich.

Wszystkie konsultacja farmaceutyczne, które składają się na usługę Nowy Lek, wykonywane są w pierwszym miesiącu stosowania leku. Zwykle pierwsza konsultacja odbywa się w aptece, a kolejne 7-14 i 14-21 dni po pierwszej, w odstępach minimum tygodniowych, mogą odbywać się zdalnie.

Ponieważ usługa jest świadczona głównie dla chorych na choroby przewlekłe, to, o ile po pierwszych tygodniach terapia przebiega prawidłowo, w trakcie trzeciego spotkania farmaceuta powinien wydać lek na kolejny okres leczenia. Mogłoby to być realizowane w ramach wystawienia recepty kontynuowanej.

Usługa jest też testowana w innych państwach

Aktualnie farmaceuta ma ograniczone możliwości weryfikacji, czy dany lek jest przepisany pacjentowi po raz pierwszy. Możliwa jest weryfikacja wcześniejszych recept, o ile były realizowanie w tej samej aptece. Nie ma jednak dedykowanej funkcjonalności, która pozwoliłaby na automatyczną weryfikację kryterium pierwszorazowego otrzymania recepty na dany lek. Z tego powodu, farmaceuta może polegać głównie na deklaracji pacjenta.

Zespół zaleca objęcie Usługą Nowy Lek finansowaną ze środków publicznych, pacjentów rozpoczynających terapie w leczeniu cywilizacyjnych chorób przewlekłych (nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, astma, POChP) stanowiących duże obciążenie dla systemu ochrony zdrowia, których nieprawidłowe leczenie ma poważne konsekwencje dla chorych i społeczeństwa.

Interwencja na wczesnym etapie leczenia jest w stanie poprawić efektywność terapii i ograniczyć potencjalne problemy lekowe. Wiemy, że stosowanie leków przeciw nadciśnieniu tętniczemu i NLPZ jest najczęściej spotykaną w Polsce interakcją między lekami.

Jak podkreślono w raporcie, usługa "nowy lek" należy do grupy usług opieki farmaceutycznej, które są aktualnie najczęściej testowane. Programy pilotażowe realizowane są aktualnie we Włoszech, Norwegii, Finlandii, Irlandii, Portugalii i Szwecji.

Randomizowane badanie oceniające wpływ na przestrzeganie zaleceń terapeutycznych interwencji prowadzonych przez farmaceutów wśród pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi potwierdziło efektywność usługi realizowanej w Norwegii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze