Nowelizacja ustawy refundacyjnej zażegna kryzysy lekowe? Miłkowski: będą istotne zmiany
- Biorąc pod uwagę aktualny poziom realizacji recept oraz stany magazynowe, występujące niedobory produktów leczniczych nie mają charakteru systemowego, a jedynie lokalny i to o przejściowym charakterze - odpowiada wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

- Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wystosował do ministra zdrowia zapytanie o braki antybiotyków, szczególnie pediatrycznych, leków neurologicznych i diabetologicznych oraz preparatów na przeziębienia i grypę
- - Pacjenci muszą jeździć do aptek oddalonych o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilometrów. Mimo to aptekarze mówią wprost - nie wszystkim w najbliższym czasie uda się zrealizować receptę - podkreślił RPO
- - Z uwagi na występujące czasowe wstrzymania dostaw, zgłaszane przez podmioty odpowiedzialne w zakresie niektórych produktów leczniczych z grupy antybiotyków, mogą występować lokalne utrudnienia w dostępie do poszczególnych leków - odpowiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski
- - W przypadku ograniczonej dostępności jednego leku możliwe jest wykorzystanie odpowiednika lub zaordynowanie alternatywy o zbieżnym spektrum działania - napisał wiceminister
Braki leków lokalne, nie systemowe
Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski poinformował w odpowiedzi na interwencję Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dostępności leków, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Ministra Zdrowia oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Zaznaczył jednocześnie, że "problemy przejściowe w odniesieniu do jednostkowych leków określonych firm farmaceutycznych występują, jednak dla większości terapii istnieje możliwość zastosowania odpowiednika tego leku albo alternatywnej technologii lekowej".
- Należy szczególnie zaznaczyć, że biorąc pod uwagę aktualny poziom realizacji recept oraz stany magazynowe, występujące niedobory produktów leczniczych nie mają charakteru systemowego a jedynie lokalny i to o przejściowym charakterze - stwierdził Miłkowski.
Będzie nowelizacja ustawy refundacyjnej
Miłkowski przypomniał również, że trwają prace nad nowelizacją przepisów ustawy o refundacji. Projekt, jak zaznaczył wiceminister, "przewiduje istotne zmiany w zakresie bezpieczeństwa dostępu do terapii, wsparcia dla polskiego sektora farmaceutycznego (lokalnych producentów leków) oraz usprawnienia procesu refundacyjnego i zwiększenia jego przejrzystości". Miłkowski wyliczył więc zmiany, jakie mają zostać wprowadzone:
- wnioskodawca, ubiegając się o decyzję refundacyjną, będzie musiał zobowiązać się do zapewnienia dostaw na poziomie wynikającym z rzeczywistych potrzeb pacjentów. - Rozwiązanie to odpowiada na jedną z głównych bolączek systemu, jaką jest zbyt mała wielkość leków dostarczanych do systemu w ramach refundacji - podkreślił wiceminister;
- wpisanie do decyzji zobowiązania do dostarczenia wielkości dostaw w ujęciu rocznym, z uwzględnieniem podziału na poszczególne miesiące, jeżeli dotyczy;
- doprecyzowanie mechanizmu regulującego zwrot kwoty refundacji w przypadku niewywiązania się ze swojego zobowiązania przez wnioskodawcę, w tym m.in. obowiązek dostarczenia produktu do świadczeniodawcy lub hurtowni farmaceutycznych, zlokalizowanych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, w ilościach nie mniejszych niż za okres 3 miesięcy wynikających ze zobowiązania do miesięcznych dostaw.
Przedmiotowy projekt został na początku stycznia zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów i skierowany do dalszych prac.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)