Nowe zasady praktyk w aptekach. Jest obwieszczenie ministra zdrowia

Autor: oprac. KM • Źródło: Dziennik Ustaw/Rynek Zdrowia03 sierpnia 2022 10:20

2 sierpnia w Dzienniku Ustaw zostało opublikowano jednolity  tekst rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie odbywania praktyki w aptece przez technika farmaceutycznego.

Nowe zasady praktyk w aptekach. Jest obwieszczenie ministra zdrowia
Praktyka obejmuje pogłębienie wiedzy teoretycznej oraz doskonalenie umiejętności praktycznych. Fot. Shutterstock
 • 2 sierpnia w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane obwieszczenie ministra zdrowia dotyczące jednolitego tekstu rozporządzenia w sprawie odbywania praktyki w aptece przez technika farmaceutycznego
 • Dokument określa nie tylko obowiązki praktykanta, ale również opiekuna praktyk
 • W rozporządzeniu przedstawiono program praktyki w aptece oraz sposób i tryb jej odbywania. Co ważne,  praktyka ma odbywać się na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub na czas określony w celu odbycia praktyki.

Nowe zasady praktyk w aptekach. Jest obwieszczenie ministra zdrowia

Jak pisze mocodawca w obwieszczeniu, praktyka technika farmaceutycznego w aptece obejmuje pogłębienie wiedzy teoretycznej oraz doskonalenie umiejętności praktycznych w zakresie czynności fachowych, w szczególności polegających na sporządzaniu, wytwarzaniu i wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych.

W rozporządzeniu przedstawiono program praktyki w aptece oraz sposób i tryb jej odbywania przez technika farmaceutycznego. Praktyka ma odbywać się na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub na czas określony w celu odbycia praktyki.

Zgodnie z rozporządzeniem praktykant może m.in. samodzielnie wykonywać czynności pomocnicze przy sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych, z wyłączeniem określonych produktów leczniczych. Może również pomagać przy wytwarzaniu preparatów leczniczych takich jak:

 • leki do żywienia pozajelitowego;
 • leki do żywienia dojelitowego;
 • leki w dawkach dziennych, w tym leki cytostatyczne;
 • płyny infuzyjne;
 • roztwory do hemodializy i dializy dootrzewnowej.

Obowiązkiem praktykanta jest prowadzenie określonego w rozporządzeniu „Dziennika praktyki aptecznej technika farmaceutycznego”, w którym odnotowywane są wykonywane zajęcia praktyczne.

Opiekun praktyk też ma swoje obowiązki

Rozporządzenie określa również obowiązki opiekuna praktyk, w tym:

 • sporządzanie planu i harmonogramu zajęć praktycznych i nadzór nad ich wykonaniem;
 • prowadzenie zajęć praktycznych w aptece;
 • pisemne stwierdzenie zrealizowania przez praktykanta całości programu praktyki.

W dokumencie odnotowano, że praktyką kieruje kierownik apteki, w której praktykant odbywa aktualnie praktykę, lub wyznaczony przez kierownika tej apteki farmaceuta. Opiekun może kierować jednocześnie praktyką najwyżej dwóch praktykantów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum