Nowe zadania GIF to także 11 nowych etatów

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2019 19:02

Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne, która 7 stycznia trafiła do konsultacji społecznych, przewiduje rozszerzenie kompetencji nadzorczych Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Konieczne będzie utworzenie nowych etatów. Szacuje się, że w 2019 r. będzie to kosztowało około 1 980 475 zł.

Nowe zadania GIF to także 11 nowych etatów
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Planowane jest zatrudnienie 11 pracowników. Na wynagrodzenia osobowe trzeba będzie przeznaczyć 912 120 zł. Ponadto dojdą wydatki rzeczowe związane m.in. z kosztami sprzętu komputerowego i licencji (z uwagi na dostosowanie systemu informatycznego GIF do systemu baz oraz wyposażenie stanowisk pracy w sprzęt niezbędny do weryfikacji zabezpieczeń - skanery).

Nowi pracownicy zajmować się będą weryfikowaniem danych, które będą udostępnione przez podmiot prawny tworzący krajowy system baz. „Podejmując próbę określenia liczby osób, które zajmą się nowymi zadaniami, wzięto pod uwagę nie tylko ilość nowych obowiązków wynikających z przepisów projektowanej ustawy, ale również ich charakter związany z przeglądem i analizą zgromadzonych w systemie baz danych, a także inspekcjami” - napisano w uzasadnieniu.

W przypadku stwierdzenia przez inspektorów, że dany podmiot nie realizuje nałożonych obowiązków (wynikających z rozporządzenia delegowanego nr 2016/161 i nowelizowanej ustawy), Główny Inspektor Farmaceutyczny może cofnąć zezwolenia na wytwarzanie lub import produktów leczniczych. Wprowadzono też możliwość nałożenia przez GIF albo właściwego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego kary pieniężnej w kwocie do 500 000 zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum