Nowe rozporządzenie UE w sprawie produktów biobójczych

Autor: URPL/ Rynek Zdrowia • • 05 września 2013 11:23

Od 1 września br. obowiązuje nowe rozporządzenie o produktach biobójczych (UE) nr 528/2012, które zastąpiło Dyrektywę 98/8/WE Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącą wprowadzania do obrotu środków biobójczych.

Nowe rozporządzenie UE w sprawie produktów biobójczych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Nowe rozporządzenie w sprawie produktów biobójczych ma poprawić bezpieczeństwo i uprościć procedurę wydawania zezwoleń na używanie i wprowadzanie do obrotu w Unii produktów biobójczych.

Produkty biobójcze to substancje chemiczne stosowane do zwalczania organizmów szkodliwych, takich jak pasożyty i drobnoustroje (tj. pleśnie i bakterie), w tym środki odstraszające owady i odkażające oraz przemysłowe substancje chemiczne, takie jak farby zabezpieczające statki przed zanieczyszczeniami czy środki konserwujące.

Nowe rozporządzenie daje możliwość wnioskowania o wydanie zezwoleń na produkty biobójcze na poziomie UE, co pozwoli przemysłowi na bezpośrednie wprowadzanie swoich produktów do obrotu w całej UE. Oszczędności przemysłu, osiągnięte dzięki tej uproszczonej i skuteczniejszej metodzie wydawania zezwoleń, udostępnianiu danych i wymogom dotyczącym danych oceniane są na 2,7 mld euro w ciągu 10 lat.

Nowe przepisy mają również ograniczyć badania na zwierzętach, ponieważ wprowadzają obowiązek wymiany danych oraz propagują bardziej elastyczne i inteligentne podejście do takich badań. Do celów rozpowszechniania informacji do wiadomości publicznej posłuży specjalna platforma informatyczna (rejestr produktów biobójczych), obecnie używana do składania wniosków i zapisywania decyzji.

Więcej: http://www.urpl.gov.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze