Nowe przepisy unijne szansą dla polskich farmaceutyków?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2019 12:15

Unia Europejska zdecydowała się wprowadzić nowe przepisy prawne, które skracają okres ochronny dla leków innowacyjnych. To bardzo dobra wiadomość dla polskiego przemysłu farmaceutycznego, który bazuje na lekach odtwórczych.

Nowe przepisy unijne szansą dla polskich farmaceutyków?
Polskie firmy farmaceutyczne w większości produkują generyki. Fot. PTWP

Parlament Europejski i unijna Rada w negocjacjach z udziałem Komisji Europejskiej uzgodniły zniesienie dodatkowego świadectwa ochronnego dla leków innowacyjnych przeznaczonych na eksport - pisze Rzeczpospolita.

Polskie firmy farmaceutyczne w większości produkują generyki. Są to leki, które naśladują działanie leków oryginalnych chronionych przez patent. Drugim sektorem farmaceutycznym, na który zaczyna stawiać nasz rodzimy przemysł są leki biorównoważne, które z kolei naśladują oryginalne leki biologiczne. Okazuje się, że nowe unijne przepisy są bardzo korzystne właśnie ale tych dwóch kategorii leków: generyków i leków biorównoważnych.

Rzeczpospolita przypomina, że do tej pory w UE leki innowacyjne były chronione patentem przez dwadzieścia lat. Oprócz tego ich producenci mogli ubiegać się o dodatkowe świadectwo ochronne do pięciu lat, czyli faktycznie przedłużenie ochrony do 25 lat.

W czasie działania ochrony patentowej producent generyków czy leków biorównoważnych nie mógł ich produkować nawet dla krajów spoza Unii Europejskiej. 

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum