Nowe listy leków refundowanych dopiero w październiku?

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 16 września 2011 16:52

Ministerstwo Zdrowia zapowiadało na piątek (16 września) publikację nowych list leków refundowanych. Rozporządzenia w tej sprawie ukażą się jednak z opóźnieniem. Najwcześniejszy możliwy termin to 1 października. Refundacją ma zostać objętych 279 nowych preparatów.

Nowe listy leków refundowanych dopiero w październiku?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
- Termin 16 września nie był obligatoryjną datą, a jedynie prognozą. Niestety, ze względu na dużą liczbę uwag, jakie wpłynęły do ministerstwa w ramach konsultacji, data ta uległa przesunięciu - mówi portalowi rynek zdrowia.pl Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Resort nie wywiąże się z obowiązku nowelizowania list cztery razy do roku. W roku bieżącym Ministerstwo Zdrowia nie zrobiło tego ani razu. Czy do końca roku pojawi się jeszcze jedna, oprócz październikowej, nowelizacja listy leków refundowanych? Sytuacja jest o tyle trudna, że od 1 stycznia 2012 r. wchodzi w życie nowa ustawa refundacyjna, wprowadzająca sztywne ceny leków refundowanych i obniżająca marżę hurtową w ciągu trzech lat z 8,91 do 5 proc.

Nie mając wiedzy, jakie leki zostaną objęte refundacją i jakie będą ich ceny, firmy będą chciały jak najszybciej pozbyć się zapasów, aby od stycznia 2012 r. uniknąć strat na sprzedaży refundowanych preparatów.

- Aptekom nie uda się pozbyć wielu leków przed końcem roku, ale także w wielu przypadkach nie będą ich zamawiały, zwłaszcza tych obarczonych ryzykiem finansowym. Pacjenci będą musieli zatem czekać - mówił portalowi rynekzdrowia.pl dr Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Dariusz Nowicki, dyrektor biura Polskiej Izby Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych Polfarmed w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl zwracał między innymi uwagę na możiwość pojawienia się problemów z płynnością obrotu lekami refundowanymi i to nie tylko przełomie roku, ale znacznie wcześniej. Szczególnie dotyczy to drogich specyfików.

Na liście leków refundowanych nie pojawią się długodziałające analogi insuliny. Zgodnie z zapowiedzią minister Ewy Kopacz od 2012 ma roku ruszyć program terapeutyczny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze