Nowa substancja na erekcję dostępna bez recepty

Autor: oprac. LJ • Źródło: NIA, URPL04 lutego 2022 08:56

Od 1 lutego 2022 roku tadanafil, lek przeznaczony dla dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, jest do kupienia bez recepty. Dotychczas bez recepty dostępne były leki z sildenafilem.

Nowa substancja na erekcję dostępna bez recepty
Od 1 lutego 2022 roku tadalafil w dawce 10 mg jest dostępny bez recepty Fot. PTWP
 • Od 1 lutego 2022 roku tadalafil w dawce 10 mg jest dostępny bez recepty
 • Tadalafil Maxon jest lekiem przeznaczonym dla dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji
 • Lek nie powinien być stosowany przez osoby z niskim ciśnieniem krwi lub niekontrolowanym wysokim ciśnieniem krwi, lub niekontrolowanym zaburzeniem rytmu serca

Zmiana kategorii Tadalafilu Maxon 10 mg z Rx na OTC

1 lutego 2022 roku prezes URPL wydał decyzję o zmianie kategorii dostępności z leku na receptę na produkt bez recepty dla produktu leczniczego Tadalafil Maxon 10 mg (tadalafilum).

Producentem leku jest Adamed Pharma S.A.

Decyzja Prezesa Urzędu weszła w życie z dniem 1 lutego 2022 roku.

W rejestrze leków URPL znajduje się kilkadziesiąt pozycji tadalafilu w różnych dawkach, różnych podmiotów odpowiedzialnych. Przy czym omawiany produkt jest pierwszym tadalafilem dostępnym bez recepty.

Dotychczasowe zmiany kategorii dostępności leków stosowanych w zaburzeniach erekcji dotyczyły sildenafilu, innej z substancji czynnych.

 

Sama tabletka nie powoduje wzwodu. Potrzebna stymulacja seksualna

Tadalafil Maxon jest lekiem przeznaczonym dla dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, czyli niezdolnością uzyskania lub utrzymania erekcji prącia w stopniu wystarczającym dla osiągnięcia satysfakcjonującego stosunku płciowego. 

Zawiera substancję czynną tadalafil, który należy do grupy leków zwanych „inhibitorami fosfodiesterazy typu 5” (PDE5). Warunkiem skuteczności leku jest stymulacja seksualna. Pacjent i jego partnerka powinni pamiętać o pobudzeniu seksualnym, tak samo jak w przypadku, gdy pacjent nie zażywa leku na zaburzenia erekcji

Po stymulacji seksualnej wspomaga rozszerzenie naczyń krwionośnych członka umożliwiając napływ krwi i doprowadzając do erekcji. Lek nie pomaga pacjentom, u których nie występują zaburzenia erekcji.

Tadalafil na erekcję? Uwaga na serce

Przed rozpoczęciem stosowania leku należy skorzystać z dołączonego do opakowania narzędzia diagnostycznego (ankiety).

Przeciwwskazaniem do stosowania są:

 • uczulenie na tadalafil lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
 • przyjmowanie azotanów organicznych w jakiejkolwiek postaci lub innych donorów tlenku azotu, np. azotyn amylu. Jest to grupa leków stosowanych w leczeniu dławicy piersiowej. Wykazano, że tadalafil nasila działanie tych leków. Jeżeli pacjent zażywa azotany w jakiejkolwiek postaci lub nie jest tego pewien, powinien poinformować o tym lekarza.
 • zalecenie unikania aktywności seksualnej
 • występowanie ciężkiej choroby serca, przebyty zawał serca w ciągu ostatnich 90 dni
 • przebyty udar w ciągu ostatnich 6 miesięcy
 • występowanie niskiego ciśnienia krwi lub niekontrolowanego wysokiego ciśnienia krwi, lub niekontrolowanego zaburzenia rytmu serca
 • stwierdzona kiedykolwiek utrata wzroku w wyniku niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (NAION), określaną jako „porażenie oka”.
 • przyjmowanie riocyguatu. Jest to lek stosowany w leczeniu nadciśnienia płucnego (tj. wysokiego ciśnienia krwi w płucach) i przewlekłego zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego (tj. wysokiego ciśnienia w płucach spowodowanego przez zakrzepy krwi). Wykazano, że inhibitory PDE5, takie jak tadalafil, nasilają działanie obniżające ciśnienie krwi przez ten lek. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum