Nowa lista refundacyjna. Są pewne zmiany w porównaniu z projektem

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 01 stycznia 2014 12:30

Od środy (1 stycznia 2014 r.) obowiązuje nowa lista refundacyjna. Przypomnijmy, że - jak już informowaliśmy - w komunikacie dla prasy Ministerstwo Zdrowia zwróciło uwagę, iż ostateczna lista zawiera pewne zmiany w porównaniu z projektem opublikowanym 18 grudnia 2013 r.

Nowa lista refundacyjna. Są pewne zmiany w porównaniu z projektem

W wyniku zakończenia trwających w resorcie prac konsultacyjnych, których prowadzenie zasygnalizowane zostało w komunikacie z dnia 18 grudnia 2013 r.,w porównaniu do projektu z dnia 18 grudnia 2013 r, w opublikowanym obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 stycznia 2014 r. zaszły następujące zmiany:

W zakresie listy aptecznej:

• dla 2 produktów nastąpił spadek cen detalicznych odpowiednio o 5,67 zł dla leku zawierającego omeprazol oraz o 11,34 zł dla leku zawierającego kandesartan;

• dla 174 produktów (182 pozycji wykazu) nastąpił spadek poziomu dopłaty pacjenta od 9,41 zł do 1 grosza;

• dla 107 produktów (121 pozycji wykazu) nastąpił wzrost poziomu dopłaty pacjenta od 1 grosza do 7,91 zł.

Jednocześnie MZ przypomina, że każdy pacjent powinien być poinformowany przez aptekarza o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku, przepisanego przez lekarza. Większość leków posiada swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują żadnej różnicy terapeutycznej. Warto skorzystać z prawa do informacji o tańszym leku.

Opublikowano także obwieszczenie ministra zdrowia w sprawie wykazu leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, dla których ustalono urzędową cenę zbytu.

Obwieszczenie dotyczy leków i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które są stosowane w ramach udzielania świadczeń gwarantowanych innych niż programy lekowe i chemioterapia oraz niebędących produktami dostępnymi w aptece na receptę. Opublikowane obwieszczenie określa urzędowe ceny zbytu dla leków zawierających baklofen Dz.U.13.53 → z dnia 23 grudnia 2013 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum