Nowa lista produktów leczniczych niepodlegających finansowaniu. Komunikat Ministra Zdrowia

Autor: oprac. KM • Źródło: Ministerstwo Zdrowia/Rynek Zdrowia04 lipca 2022 13:45

4 lipca opublikowano komunikat Ministra Zdrowia w sprawie produktów leczniczych niepodlegających finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych.

Nowa lista produktów leczniczych niepodlegających finansowaniu. Komunikat Ministra Zdrowia
Wykaz produktów leczniczych obejmuje 135 pozycji. Fot. PTWP
  • 4 lipca został opublikowany komunikat Ministra Zdrowia w sprawie produktów leczniczych niepodlegających finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych
  • Ogłoszona została lista produktów leczniczych
  • Pacjenci mają prawo do kontynuacji leczenia pod warunkiem udowodnienia skuteczności dotychczasowego leczenia

Brak finansowania a ratunkowy dostęp do leków

Jak czytamy w komunikacie z 4 lipca, na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w brzmieniu nadanym ustawą o Funduszu Medycznym, Minister Zdrowia ogłasza "listę produktów leczniczych niepodlegających finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych".

W komunikacie zawarto informację, że pacjenci, którzy rozpoczęli leczenie produktem leczniczym niepodlegającym finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych przed dniem obowiązywania właściwego wykazu, mają prawo do kontynuacji leczenia pod warunkiem udowodnienia skuteczności dotychczasowego leczenia.

Informacja o kontynuacji leczenia powinna zostać przekazana przez świadczeniodawcę do właściwego lokalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Narodowy Fundusz Zdrowia dostosuje swoje działania do zapisów niniejszego Komunikatu w terminie 7 dni od jego publikacji.

Do komunikatu został dołączony wykaz produktów leczniczych. Obejmuje on 135 pozycji, w tym lek genowy stosowany przy rdzeniowym zaniku mięśni, a także leki na m. in. stwardnienie rozsiane, WZW typu C, depresję czy cukrzycę typu 2. Komuhnikat do pobrania pod tekstem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum