Nowa lista leków refundowanych wchodzi w życie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 lutego 2012 16:15

Kolejna lista leków refundowanych wchodzi w życie w czwartek (1 marca). Znalazło się na niej ponad 2,8 tys. pozycji, z czego 216 nowych. Dla ponad 800 leków rozszerzono wskazania do refundacji, część leków będzie miała obniżone ceny, jednak niektóre podrożeją.

Lista została opublikowana przez Ministerstwo Zdrowia w sobotę (25 lutego). Znalazły się na niej m.in. dodatkowe leki stosowane w terapii cukrzycy, nowotworów, astmy oraz jaskry. Obniżki cen dotyczą m.in. leków przeciwpadaczkowych i przeciwdepresyjnych.

MZ informuje, że na marcowej liście znalazło się 216 nowych pozycji. W przypadku ponad 800 leków minister zdrowia wydał decyzje o możliwości rozszerzenia refundacji poza wskazania ujęte w charakterystyce produktu leczniczego. Otrzymały one pozytywną rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych (AOTM).

Ponadto z wykazu przekazanego PAP przez MZ wynika, że dokonano 626 obniżek cen leków już refundowanych. W dużej części obniżki nie są znaczące. Z listy usunięto też niektóre medykamenty.

Według analizy IMS Health (firmy specjalizującej się w dostarczaniu informacji i rozwiązań zarządczych dla przemysłu farmaceutycznego), na nowej liście refundacyjnej znalazło się 2847 pozycji leków, o 186 pozycji więcej niż na poprzedniej obowiązującej od stycznia. Usunięto 15 pozycji. Na listę powraca 108 leków finansowanych przez NFZ w 2011 roku, znalazły się na niej także 93 leki dotychczas nierefundowane - w większości są to produkty generyczne. Według IMS Health, w przypadku 600 leków poziom odpłatności pacjentów spadnie, a za 547 - chorzy zapłacą więcej.

W ocenie firmy, większość dopisanych pozycji to głównie leki generyczne, czyli specyfiki będące zamiennikiem leku oryginalnego i zawierające te same substancje czynne. Jest tylko jedna nowa molekuła - rosuvastatyna, stosowana w celu obniżenia poziomu cholesterolu.

Eksperci podkreślili, że zmiany najbardziej ucieszą pacjentów stosujących paski do badania stężenia cukru we krwi, chorych na fenyloketynurię oraz kupujących produkty mlekozastępcze.

Jak wynika z obwieszczenia MZ, wśród leków, których nie było na ostatniej liście refundacyjnej, a które na nią powróciły, znalazły się preparaty stosowane w terapii m.in.: nowotworów, po przeszczepach, schizofrenii, raka piersi w II rzucie hormonoterapii, jaskry, miażdżycy, choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, alergii pokarmowych, astmy, cukrzycy oraz padaczki.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum