Nowa lista leków refundowanych: immunosupresyjne tańsze, droższe do in vitro

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2016 09:55

Z nowej listy leków refundowanych, która wejdzie w życie od 1 marca, mogą być zadowoleni pacjenci po przeszczepach - lekarstwa wyraźnie potaniały. Podrożały natomiast leki stosowane przed zabiegiem zapłodnienia pozaustrojowego.

Nowa lista leków refundowanych: immunosupresyjne tańsze, droższe do in vitro. Fot. Archiwum

Na tańsze leki immunosupresyjne czekały setki pacjentów po przeszczepach. Preparaty te sprawiają, że organizm nie odrzuca przeszczepionego organu. Do końca ubiegłego roku za opakowanie najbardziej popularnych leków immunosupresyjnych pacjenci płacili po 3,20 zł (tyle wynosi ryczałt). W nowym roku zaczęła obowiązywać zmieniona lista, z nowymi, wyższymi cenami.

Protesty pacjentów przyniosły oczekiwany rezultat. Prograf i advagraf od 1 marca mają kosztować od 3,20 do 6,63 zł za opakowanie, a nie od 40 do 159 zł (w zależności od gramatury). Za lek przeciwwirusowy valcyte stosowany po przeszczepach pacjenci zapłacą od marca 130 zł, a nie 1420, jak do tej pory. W sumie dopłata dla pacjenta spadnie w przypadku 440 leków. Wiele obniżek dotyczy preparatów stosowanych w leczeniu schizofrenii i choroby dwubiegunowej. I na tym dobre wiadomości się kończą.

Od 1 marca dla 475 produktów z listy refundacyjnej dopłata dla pacjentów wzrośnie. Szczególnie dotkliwa podwyżka dotyczy pacjentów stosujących leki: menopur, elonva, gonal-f i puregon - leków stosowanych do stymulacji w przypadku kobiet podchodzących do zabiegu in vitro.

Największa podwyżka (o 360 zł) dotyczy silnego leku przeciwgrzybiczego. Zdrożały również leki dla chorych na padaczkę, jak na przyklad często stosowana Keppra.

Więcej: www.gloswielkopolski.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum