Nowa lista leków refundowanych. Apteki liczą straty: kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych

Autor: oprac. LJ • Źródło: GdziePoLek04 stycznia 2022 14:00

Farmaceuci przy okazji każdej nowej listy refundacyjnej analizują pozycje wypadające z refundacji oraz obniżki i podwyżki urzędowych cen zbytu. To konieczne, by zarządzić magazynem i ograniczać straty w aptece. Nie zawsze to się udaje.

Nowa lista leków refundowanych. Apteki liczą straty: kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych
Nowa lista leków refundowanych. Apteki liczą straty Fot. AdobeStock
 • Z wykazu refundacyjnego od stycznia 2022 roku zniknęło ponad 300 leków, ale po uwzględnieniu pozycji dodanych wykaz odchudził się o 216 pozycji. Lista listopada miała bowiem 4393 pozycji, a noworoczna ma ich 4177
 • Obniżki dopłat pacjenta będą dotyczyć aż 1183 pozycji, przy czym tylko dla 34 będą większe niż 10 złotych, a dla około 400 - większe niż 1 złoty
 • Wszystkie zmiany w cenach leków mogą istotnie odbić się na finansach apteki. To dlatego farmaceuci przy okazji każdej nowej listy leków refundowanych analizują uważnie pozycje wypadające z refundacji oraz obniżki i podwyżki urzędowych cen zbytu

W Czechach terapia genowa w SMA jest refundowana od czerwca 2020 roku. Kiedy będzie w Polsce?

Lekarze POZ chcą wyższej stawki kapitacyjnej. Piszą do ministra zdrowia i NFZ

MZ wycofało się z absurdalnych wymogów dla aptek. W zamian mobilna umywalka i wieszaki 

Czystki na liście leków refundowanych, straty dla aptek i kilka nowości - to bilans wykazu preparatów zniżkowych, jaki obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku - podsumowuje serwis GdziePoLek.

Nowe leki w refundacji i te, które nie będą refundowane od stycznia

Wykaz uzupełniło 81 pozycji, w tym szczepionki przeciwko pneumokokom i igły dla diabetyków. Nowe refundowane produkty trafią także do chorujących na fenyloketonurię.

Refundacją objęto również:

 • nowe leki stosowane w łuszczycy zawierające kalcypotriol w połączeniu z betametazonemi (Betacal i Psotriol w żelu)
 • leki przeciwbólowe: ketoprofen w dawce 100 mg (Ketokaps Med kapsułki miękkie) i meloksykam w dawce 15 mg (Remolexam tabletki).

Z kolei skrócenia decyzji o objęciu refundacją i brak kontynuacji refundacji dotyczą aż 320 pozycji i kilkunastu substancji czynnych. Na ogół takie zmiany dotyczyły maksymalnie kilkudziesięciu pozycji.

Tym razem, z wykazu zniknęło ponad 300 leków, ale po uwzględnieniu pozycji dodanych wykaz odchudził się o 216 pozycji - lista z listopada miała bowiem 4393 pozycji, a noworoczna ma ich 4177.

Z wykazu znikają m.in.:

 • wziewny budezonid - przeciwzapalny glikokortykosteroid pod nazwą handlową Pulmicort do nebulizacji w niskiej i średniej dawce (w wykazie pozostaje jedynie dawka najwyższa)
 • Doltard - silny doustny lek przeciwbólowy z morfiną,
 • leki przeciwpadaczkowe Keppra w tabletkach z lewetyracetamem oraz Lamitrin z lamotryginą z w dawce 25 mg i 50 mg,
 • Ventolin do nebulizacji z rozkurczającym oskrzela salbutamolem
 • Strattera - kapsułki z atomoksetyną wskazaną w przypadku pacjentów z ADHD.

Lekarze ze Wschodu. Szybka ścieżka nie pomogła. "Masowych przenosin nie będzie"

Substancje czynne, które całkowicie usunięto z refundacji

Wykreślenie leku z wykazu refundacyjnego na ogół nie oznacza, że nie pozostają na niej inne, refundowane opcje, z których mogliby skorzystać pacjenci. Od stycznia refundację straciło jednak kilka pozycji bez zniżkowych zamienników.

Taka sytuacja dotyczy:

 • przeciwdepresyjnej amitryptyliny (Amitriptylinum VP),
 • nasercowego atenololu (Atenolol Sanofi 25 i Atenolol Sanofi 50),
 • przeciwgrzybiczego klotrimazolu w tabletkach dopochwowych (Clotrimazolum GSK),
 • kwasu traneksamowego w tabletkach i roztworze (Exacyl),
 • przeciwzakrzepowej dalteparyny (Fragmin),
 • norfloksacyny stosowanej w infekcjach (Nolicin),
 • przeciwwrzodowego sukralfatu (Ulgastran),
 • ambenonium stosowanego w miastenii (Mytelase),
 • syntetycznej pochodnej witaminy D - alfakalcydolu (Alfadiol),
 • folinianu wapnia podawanego, aby ograniczyć toksyczność antagonistów kwasu foliowego, takich jak metotreksat (Calciumfolinat-Ebewe),
 • antybiotyku cefadroksylu (Biodroxil),
 • krążeniowego cilazaprilu w połączeniu z hydrochlorotiazydem (Cazacombi)
 • przeciwnadciśnieniowych eprosartanu (Teveten) i imidaprilu (Tanatril).

Serie popularnego leku na przeziębienie wycofane z obrotu

Które leki tańsze, które droższe? 

Obniżki dopłat pacjenta będą dotyczyć aż 1183 pozycji, przy czym tylko dla 34 będą większe niż 10 złotych, a dla około 400 - większe niż 1 złoty.

Największa obniżka - o 121,86 zł - dotyczy leku Zoladex LA zawierającego goserelinę stosowaną w leczeniu raka gruczołu krokowego reagującego na leczenie hormonalne. Stanieją także - od 22,14 do 41,00 zł w zależności od dawki - plastry Exelon z rivastygminą wskazaną w otępieniu typu alzheimerowskiego.

Odczuwalna obniżka, bo o ponad 30 zł, będzie dotyczyć także dwuskładnikowego leku wziewnego Seretide Dysk 250 i 500 dla pacjentów z astmą i POChP.

Mniejsze kwoty dopłaty będą obowiązywać także dla szeregu silnych leków przeciwbólowych z siarczanem morfiny (MST Continus), buprenorfiną (Transtec) czy oksykodonem (OxyContin). W grupie zauważalnych spadków dopłaty chorego można wymienić także przeciwpadaczkowy lek Trileptal, produkty stosowane w zaburzeniach płodności (Ovaleap i Gonal-f) oraz leki podawane po przeszczepie (CellCept, Advagraf, Prograf).

Podwyżki dopłaty pacjenta dotyczą 509 produktów, przy czym dla 46 będą one większe niż 10 zł, a dla 171 - wyższe niż 1 zł. Największe wahanie - ponownie - dotyczy szczepionki Novo-Helisen Depot, zawierającej wyciągi alergenowe roztoczy kurzu domowego w stężeniu 3 (podtrzymującym). Zamiast 33,60 zł, od stycznia pacjent za opakowanie 2 x 4,5 ml zapłaci 486,30 zł (podwyżka o 452,70 zł).

Rosną także dopłaty - od kilkunastu do ponad 60 zł - do wielu leków z aripiprazolem (m.in. Aribit, Aripilek, Apra, Explemed, Aryzalera) i olanzapiną (m.in. Zolafen, Zolaxa Rapid, Zolaxa, Olzapin) - substancjami przeciwpsychotycznymi stosowanymi między innymi w schizofrenii.

MZ: apteki zawyżają ceny surowców. Propozycje zmian w zakresie leków recepturowych

Straty dla farmaceutów

Farmaceuci pracujący w aptekach ogólnodostępnych przy okazji każdej nowej listy leków refundowanych analizują uważnie pozycje wypadające z refundacji oraz obniżki i podwyżki urzędowych cen zbytu.

Od momentu publikacji projektu obwieszczenia do dnia wejścia w życie nowej listy mają "okienko czasowe" na zarządzenie magazynem w sposób ograniczający straty.

"Ministerstwo Zdrowia nie partycypuje bowiem w skutkach finansowych wprowadzanych przez siebie zmian. Styczniowa lista dla wielu placówek okazała się wyjątkowo bolesna" - ocenia serwis GdziePoLek.

Nie tylko rekordowa liczba leków wypadła z refundacji, co może spowodować, że pacjenci nie zechcą ich kupić. Także podwyżki urzędowych cen zbytu są bardzo małe w zakresie leków dostępnych w aptece. Natomiast obniżki urzędowych cen zbytu dotyczą aż 986 pozycji. Jeśli chodzi o leki dostępne w aptekach otwartych, to najbardziej przeceniony jest preparat Pulmozyme (dornaza alfa stosowana w mukowiscydozie) o 118,80 zł oraz Zoladex LA (goserelina dla pacjentów z rakiem prostaty) o 116,05 zł.

- Jednak nawet niższe przeceny także istotnie mogą odbić się na finansach apteki, jeśli dotyczą często wydawanych leków, których placówka ma na stanie dużo. Ocenia się, że przeciętna apteka w związku ze styczniową listą leków refundowanych mogła stracić kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych - dodaje w komunikacie serwis.

Więcej: https://www.gdziepolek.pl

Wykazy refundacyjne: zmiany 4 razy w roku nie pomogą w redukcji stanu magazynów. Jest propozycja

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum