Novo Nordisk: nasz magazyn z insuliną na Ukrainie nadal działa

Autor: LJ • Źródło: Twitter, Wall Street Journal01 marca 2022 21:34

Użytkownik Twittera poinformował, że rosyjska inwazja blokuje dostęp do magazynu leków Novo Nordisk na Ukrainie. Są tam insuliny. "Nasz magazyn na Ukrainie nadal działa" - uspokaja przedstawiciel koncernu.

Novo Nordisk: nasz magazyn z insuliną na Ukrainie nadal działa
Mimo wojny, nasz magazyn z lekami na Ukrainie działa - zapewnia Novo Nordisk Fot. PAP Vitaliy Hrabar
  • Jeden z użytkowników Twittera poinformował, że rosyjska inwazja blokuje dostęp do „najważniejszego magazynu leków” Novo Nordisk na Ukrainie
  • Przedstawiciel duńskiego koncernu uspokaja: nasz magazyn na Ukrainie nadal działa
  • The Wall Street Journal: globalne koncerny farmaceutyczne starają się, aby ich leki i szczepionki mogły nadal docierać do ukraińskich pacjentów

Będą problemy z zaopatrzeniem aptek w insulinę?

Jeden z użytkowników Twittera poinformował, że rosyjska inwazja blokuje dostęp do „najważniejszego magazynu leków” Novo Nordisk na Ukrainie.

"Przechowywana jest tam cała insulina z Novo Nordisk pod Ukrainą. W aptekach zostało insuliny już tylko na kilka dni. Miliony diabetyków są zagrożone śmiercią” – czytamy między innymi.

Na Twittera odpowiedział już duński koncern.

"Nasz magazyn na Ukrainie nadal działa. Jednak na dostawy będą  prawdopodobnie miały wpływ w przyszłości braki kierowców. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby dostarczać leki potrzebującym ich pacjentom za pośrednictwem aptek lub organizacji humanitarnych".

Wcześniej koncern poinformował, że Fundacja Novo Nordisk przekaże 50 mln koron duńskich (prawie 32 mln zł) na wzmocnienie akcji ratunkowych na Ukrainie. Fundusze będą ukierunkowane na pomoc mieszkańcom, ale może być również wykorzystana na pomoc w nagłych wypadkach w krajach sąsiednich, które potrzebują pomocy w opiece nad uchodźcami z Ukrainy.

Ukraina głównie importuje leki

Jak informował 28 lutego The Wall Street Journal, globalne koncerny farmaceutyczne starają się, aby ich leki i szczepionki mogły nadal docierać do ukraińskich pacjentów.

Ukraina w dużej mierze polega na lekach z zagranicy: importowane leki i szczepionki były warte 2,5 miliarda dolarów w 2020 roku, według danych handlowych ONZ. Największa ich część pochodzi z Niemiec, gdzie wiele dużych zachodnich producentów leków ma swoje fabryki.

Roche Holding AG przekazał, że stale pracuje nad zapewnieniem pacjentom z Ukrainy i Rosji dostępu do swoich leków i diagnostyki.

Duński Novo Nordisk A/S, jeden z największych na świecie producentów insuliny, powiedział, że monitoruje bezpieczeństwo około 100 osób, które znajdują się na Ukrainie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze