×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Novartis informuje o programie leczenia inclisiranem pacjentów z podwyższonym cholesterolem

Autor: oprac. PW • Źródło: Novartis, BBC, Rynek Zdrowia02 września 2021 22:08Aktualizacja: 02 września 2021 23:23

Firma Novartis poinformowała, że osiągnęła porozumienie z NHS w Anglii oparte o zalecenie Narodowego Instytutu Zdrowia i Doskonałości Opieki (NICE) w sprawie stosowania inclisiranu w podstawowej opiece zdrowotnej w leczeniu dorosłych pacjentów  ze stale podwyższonym poziomem cholesterolu LDL -C.

Novartis informuje o programie leczenia inclisiranem pacjentów z podwyższonym cholesterolem
Inclisiranu będzie stosowany w Wielkiej Brytanii w leczeniu dorosłych pacjentów ze stale podwyższonym poziomem cholesterolu LDL-C. Fot. Shutterstock
  • Długotrwale podwyższony poziom cholesterolu LDL-C jest kluczowym modyfikowalnym czynnikiem ryzyka w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym
  • Novartis będzie współpracować z brytyjskim NHS, aby pomóc identyfikować, leczyć i monitorować osoby, które doświadczyły zdarzenia sercowo-naczyniowego, takiego jak zawał serca lub udar i mają wysoki poziom cholesterolu pomimo leczenia statynami w maksymalnej dawce tolerowanej przez pacjenta
  • Oczekuje się, że w ciągu 3 lat około 300 000 pacjentów z wysokim ryzykiem wystąpienia drugiego zdarzenia sercowo-naczyniowego będzie leczonych w W. Brytanii inclisiranem

Novartis będzie współpracować z NHS, aby pomóc identyfikować, leczyć i monitorować osoby z miażdżycową chorobą sercowo-naczyniową (ASCVD).

Inclisiran do stosowania w wybranej  grupie pacjentów z podwyższonym cholesterolem

Umowa jest zgodna z pozytywną rekomendacją NICE i zobowiązuje do zapewnienia dostępu do Leqvio (inclisiran) w podstawowej opiece zdrowotnej w leczeniu dorosłych pacjentów z miażdżycową chorobą sercowo-naczyniową, którzy mają stale podwyższony poziom LDL -C (stężenia 2,6 mmol/l lub więcej), pomimo przyjmowania maksymalnych dawek tolerowanych statyn z ezetymibem lub bez oraz w wywiadzie podają zdarzenia sercowo-naczyniowe - podała firma Novartis w komunikacie dla mediów.

Oczekuje się, że w ciągu 3 lat około 300 000 pacjentów z wysokim ryzykiem wystąpienia drugiego zdarzenia sercowo-naczyniowego będzie leczonych inclisiranem, podawanym jako 6-miesięczna dawka podtrzymująca.

Poziom cholesterolu LDL - kluczowy modyfikowalny czynnik ryzyka

Długotrwale podwyższony poziom cholesterolu LDL (LDL-C) jest znaną przyczyną miażdżycowej choroby sercowo-naczyniowej (ASCVD) i kluczowym modyfikowalnym czynnikiem ryzyka w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym

- U wielu moich pacjentów poziom cholesterolu jest niewystarczająco kontrolowany w stosunku do poziomu ryzyka. Mimo optymalnego stosowania dostępnych terapii, są oni narażeni na zwiększone ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. Posiadanie szybszego i szerszego dostępu do leku takiego jak inclisiran, który oferuje kombinację wygodnego schematu dawkowania, jedynie dwa razy w roku, a także możliwość stosowania w podstawowej opiece zdrowotnej i zapewnia trwałe redukcje w LDL-C – jest kamieniem milowym w opiece nad pacjentem – powiedział prof. Kausik Ray, profesor zdrowia publicznego w Imperial College London, cytowany w komunikacie prasowym firmy Novartis.

Premier tweetuje: "supermocarstwo"

NHS uznał miażdżycową chorobą sercowo-naczyniową za najważniejszy obszar, w którym poprzez odpowiedni program wykrywania i leczenia podwyższonego poziom cholesterolu skutecznie można uratować życie pacjentów.

Przyjęte rozwiązanie jest na tyle istotne, że zauważył je na Twitterze, komentując informację BBC, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

 Jak napisał, jest "zachwycony" faktem zawarcia umowy dotyczącej "tego zmieniającego grę leku na cholesterol".

"Nie tylko przyniesie korzyści setkom tysięcy pacjentów dzięki zapobieganiu zawałom serca i udarom mózgu, ale jest także kolejnym przykładem Wielkiej Brytanii jako supermocarstwa w naukach przyrodniczych" - oznajmił Johnson.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum