Novartis będzie wytwarzał szczepionkę Pfizer/BioNTech i planuje współpracę z innymi producentami

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2021 18:21

Firma Novartis podpisała wstępną umowę w sprawie udostępnienia swoich zakładów do wsparcia produkcji szczepionki przeciw COVID-19 Pfizer/BioNTech. Novartis planuje współpracować także z innymi producentami szczepionek - podaje Novartis w komunikacie.

Novartis będzie wytwarzał szczepionkę Pfizer/BioNTech i planuje współpracę z innymi producentami
FOT

Jest to pierwsza umowa Novartis z partnerem zewnętrznym pozwalająca na wykorzystanie możliwości produkcyjnych Novartis, aby wesprzeć globalną podaż szczepionki COVID-19

Umowa wstępna podpisana z BioNTech 29 stycznia ma na celu wykorzystanie zakładu w Stein w Szwajcarii do produkcji szczepionki mRNA przeciw COVID-19. Rozpoczęcie produkcji planowane jest w drugim kwartale, a przewidywane rozpoczęcie dostaw ma nastąpić w trzecim kwartale 2021 roku.

Novartis będzie otrzymywać hurtowe ilości aktywnej substancji mRNA od BioNTech, która zostanie umieszczona  w fiolkach w sterylnych warunkach na terenie  zakładów w Stein. Następnie fiolki będą przetransportowane  z powrotem do firmy BioNTech, odpowiadającej za dystrybucję szczepionek do finalnych odbiorców systemów ochrony zdrowia na całym świecie.

Zespół produkcyjny Novartis prowadzi także rozmowy z innymi firmami w celu podjęcia działań produkcyjnych mRNA, produkcji białek terapeutycznych, a także produkcji surowców do szczepionek  i leków przeciw COVID-19. Szczegóły zostaną ujawnione po zakończeniu tych rozmów.

Firma Novartis zainicjowała szereg inicjatyw o charakterze globalnym, mających na celu walkę ze skutkami pandemii COVID-19. Firma zobowiązała się m.in. przekazać 40 mln USD na wsparcie społeczności na całym świecie dotkniętych pandemią

Novartis jest aktywny w dwóch kluczowych międzybranżowych inicjatywach badawczo-rozwojowych, tj. w ramach inicjatywy COVID-19 Therapeutics Accelerator, koordynowanej przez Fundację Billa i Melindy Gates, Wellcome i Mastercard, a także w partnerstwie COVID-19 koordynowanym przez Innovative Medicines Initiative (IMI).

Firma ogłosiła również współpracę z Molecular Partners w celu opracowania dwóch terapii DARPin zaprojektowanych do potencjalnego zastosowania przeciwko COVID-19, a także prowadzi badania kliniczne kilku leków z portfolio Novartis sprawdzając ich działanie związane z COVID-19.

W laboratoriach Novartis rozpoczęto prace badawcze nad pierwszymi lekami doustnymi na COVID-19 i nad innymi koronawirusami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum