Nocne dyżury aptek: tam wystarczy jeden telefon...

Autor: Dziennik Bałtycki, RZ/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2012 21:48

Koniec zamieszania dotyczącego nocnych dyżurów aptek w powiecie starogardzkim (Pomorskie). W negocjacjach trwających od kilku miesięcy między farmaceutami a władzami powiatu osiągnięto kompromis.

Aptekarze podkreślali, że rady decydują o nocnych dyżurach, nie uwzględniając realnych potrzeb mieszkańców. Według farmaceutów, w miejscowościach, w których apteki są otwarte do godz. 22 lub 24, mieszkańcy szybko przyzwyczaili się do takiej ich pracy. Po godz. 22 zwykle ruch jest niewielki, a nocny dyżur jest potrzebny jedynie osobom, które przychodzą np. po pojemnik na mocz.

Na radach powiatu ciąży obowiązek ustalania godzin pracy ogólnodostępnych aptek. Jednak poprzednia uchwała rady powiatu starogardzkiego nie precyzowała, jak mają się odbywać dyżury. Obecnie apteki mają dyżurować na podobnych zasadach, jak m.in. w powiecie bytowskim, gdzie ustalono, że dyżury będą odbywać się "pod telefonem”.

Podobnie ma być w powiecie starogardzkim (Starogard Gdański). Dostępny będzie ogólny harmonogram dyżurów. Po północy będą one nieczynne. Osoba, która będzie chciała kupić lekarstwo, zadzwoni do dyżurnej apteki, dowie się, czy jest ono dostępne i umówi się z farmaceutą na jego odbiór za np. 30 minut. Zaproponowane  rozwiązanie otrzymało pozytywną opinię Izby Aptekarskiej - informuje Dziennik Bałtycki.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum