Nigdy nie zażywaj tego z ibuprofenem. To śmiertelne połączenie. Agencja Leków ostrzega

Autor: oprac. KK • Źródło: PAP10 października 2022 07:49

Europejska Agencja Leków ostrzega, że połączenie tych dwóch leków może mieć tragiczne skutki dla zdrowia. Chodzi o przyjmowanie leków powstałych w oparciu o połączenie ibuprofenu oraz kodeiny. W Europie przybywa zgonów po zażyciu mieszanki.

Nigdy nie zażywaj tego z ibuprofenem. To śmiertelne połączenie. Agencja Leków ostrzega
Nigdy nie zażywaj tego z ibuprofenem. To śmiertelne połączenie. Agencja Leków ostrzega Fot. AdobeStock
  • - W Europie rośnie liczba zgonów wśród pacjentów stosujących leki powstałe w oparciu o połączenie ibuprofenu oraz kodeiny - podały na początku października hiszpańskie media
  • - Zdaniem EMA długotrwałe stosowanie tego typu leków, szczególnie w zwiększonych dawkach, niesie ze sobą wysokie ryzyko dla zdrowia - napisała madrycka gazeta
  • Działający w strukturach EMA Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) miał przestrzegać, że stosowanie leków opierających się na połączeniu ibuprofenu i kodeiny może prowadzić do poważnych problemów gastrologicznych, metabolicznych oraz zakłócać pracę nerek, a nawet je uszkadzać

Dwa leki, których nie wolno łączyć. W Europie przybywa zgonów

- W Europie rośnie liczba zgonów wśród pacjentów stosujących leki powstałe w oparciu o połączenie ibuprofenu oraz kodeiny - podały na początku października hiszpańskie media, agencja EFE i dziennik "La Razon", powołując się na pragnących zachować anonimowość ekspertów Europejskiej Agencji Leków (EMA).

- Zdaniem EMA długotrwałe stosowanie tego typu leków, szczególnie w zwiększonych dawkach, niesie ze sobą wysokie ryzyko dla zdrowia - napisała madrycka gazeta.

Z informacji mediów wynika, że działający w strukturach EMA Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) przestrzegł, że stosowanie leków opierających się na połączeniu ibuprofenu i kodeiny może prowadzić do poważnych problemów gastrologicznych, metabolicznych oraz zakłócać pracę nerek, a nawet je uszkadzać.

Ibuprofen jest organicznym związkiem chemicznym o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz przeciwgorączkowym. Z kolei kodeina to metylowa pochodna morfiny i jeden z najważniejszych opiatów.

Kodeinę z ibuprofenem najczęściej stosuje się w leczeniu bólu, m.in. głowy, migreny, pleców czy zębów, gdy tradycyjne leki przeciwbólowe nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum