Niezwykle skuteczna kombinacja leków na serce

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 03 października 2009 15:52

Tania i bardzo skuteczna metoda pozwalająca zmniejszyć zagrożenie atakiem serca i udarem mózgu u osób należących do grupy podwyższonego ryzyka to pigułka - kombinacja trzech dobrze znanych leków, pozwalająca obniżyć ryzyko zawału serca aż o 80 procent

Niezwykle skuteczna kombinacja leków na serce
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rezultaty badań zespołu dr. R. Jamesa Dudla publikuje American Journal of Managed Care. Do niezwykle skutecznej terapii można użyć tanich odpowiedników oryginalnych leków

– To sprawdzony program, który można wykorzystać do redukowania ryzyka zawałów i udarów, a jednocześnie obniżać koszty z tym związane – zapewnia dr Dudl w rozmowie z agencją Reuters. Jak podkreśla naukowiec, dobroczynne efekty tej prostej terapii są tym istotniejsze, że dotyczą osób z grupy ryzyka, cierpiących na choroby układu krążenia oraz cukrzycę. Cukrzyca zwiększa zagrożenie wystąpienia ataku serca nawet trzykrotnie.

Badacze Kaiser Permanente sprawdzili akta medyczne ponad 68 tysięcy pacjentów z cukrzycą lub chorobami układu krążenia, którzy codziennie przyjmowali kombinację trzech leków. W skład tego koktajlu wchodziło: 40 mg lowastatyny obniżającej cholesterol, 20 mg lizynoprylu kontrolującego ciśnienie krwi oraz niewielka dawka aspiryny. Jak informują specjaliści w American Journal of Managed Care, taka terapia zapobiegła już w pierwszym roku stosowania 1,2 tys. przypadków zawałów serca i udarów.

Udało się też sprawdzić, czy i kiedy pacjenci realizowali recepty na te leki. Dzięki temu naukowcy wiedzieli, kto stosuje się do zaleceń lekarzy, a kto odstawia terapię, gdy tylko przestanie się bać zawału. Okazało się, że nawet u pacjentów, którzy przyjmowali przepisane pigułki pięciokrotnie rzadziej niż powinni, ryzyko spadało o 60 proc.

– Ci, którzy stosowali się do zaleceń nawet tylko w połowie, mogli liczyć na 80-proc. spadek zagrożenia zawałem i wylewem – podkreślił dr Dudl.

Do tej niezwykle skutecznej terapii można użyć stosunkowo tanich leków. Dr James Dudl podkreślił, że wystarczy np. generyczny odpowiednik oryginalnej statyny, aby osiągnąć tak samo dobre rezultaty.

Amerykanie polecają także wykorzystywanie, jako elementu potrójnej terapii simwastatyny, którą uważają za skuteczniejszą niż lowastatyna użyta w badaniach.

Wykorzystywanie w profilaktyce chorób serca kilku leków wzajemnie się uzupełniających jest dziś praktycznie standardem. Pozostaje jednak jeden problem, z którym zresztą musieli się zmierzyć również specjaliści Kaiser Permanente – niestosowania się pacjentów do zaleceń lekarzy. Część chorych lekceważy wskazówki specjalistów, porzuca rozpoczętą terapię lub niezbyt rygorystycznie się jej trzyma. To między innymi efekt konieczności przyjmowania kilku pigułek w ciągu dnia.

Na szczęście kardiolodzy są coraz bliżej rozwiązania tego problemu. Naukowcy pracują właśnie nad superpigułką na serce, która łączy pięć powszechnie używanych składników. W marcu tego roku naukowcy z Indii i Kanady poinformowali o testach nowego preparatu o nazwie Polycap (opracowała go firma Cadila Pharmaceuticals).

– Jesteśmy przekonani, że nasza pigułka może redukować ryzyko wystąpienia ataku serca o 60 proc., a udaru o 50 proc. – zapewniał dr Salim Yusuf z kanadyjskiego Uniwersytetu McMaster podczas zjazdu American College of Cardiology.

Łączy ona dwa leki na nadciśnienie, jeden na obniżenie cholesterolu, jeden moczopędny i aspirynę. Miesięczny koszt stosowania tej kombinacji to ok. 17 dolarów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum