Niemiecki minister zdrowia ostrzega: z powodu koronawirusa może zabraknąć leków

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2020 09:15

Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn obawia się, że z powodu epidemii koronawirusa w Europie zabraknie leków. Wskazuje też, że w Chinach wstrzymano produkcję wielu ważnych substancji czynnych. Jego zdaniem Komisja Europejska musi przeanalizować sytuację i zaproponować nowe rozwiązania.

Niemiecki minister zdrowia ostrzega: z powodu koronawirusa może zabraknąć leków
W prowincji Hubei, która jest szczególnie dotknięta epidemią, wstrzymano produkcję substancji czynnych. Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Na całym świecie branża farmaceutyczna jest uzależniona w wytwarzania substancji czynnych w Chinach. Już kilka dni temu eksperci ostrzegali, że spowodowany koronawirusem zastój produkcji w Chinach może prowadzić do braku antybiotyków m.in. w Niemczech - podaje Gazeta Wyborcza.

W prowincji Hubei, która jest szczególnie dotknięta epidemią, wstrzymano produkcję substancji czynnych. Ich zapasy, służące do dalszego przetworzenia, szybko się zmniejszają. Przy dłuższej przerwie Europie grożą problemy z dostawą leków.

Posiedzenie ministrów zdrowia krajów UE mało na celu koordynację działań 27 krajów UE w walce z koronawirusem. Do tej pory w Europie jest niewiele przypadków zachorowań jednak kraje UE chcą się przygotować na ewentualny wzrost liczby chorych.

Według ministra Spahna koordynacja na szczeblu unijnym musi dotyczyć też kontroli wjazdu. Domaga się także większego zaangażowania finansowego UE w walce z nowym koronawirusem. Środki miałyby pochodzić z puli w budżecie unijnym przeznaczonej na prowadzenie badań.

Więcej: wiadomości.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum