Niemcy: spada liczba aptek, niepokojąco rośnie średni wiek farmaceutów

rynekaptek.pl Autor: PTWP - RynekAptek.pl • Źródło: deutsche-apotheker-zeitung.de/rynekaptek.pl   • 08 kwietnia 2019 08:41

W Niemczech liczba aptek spada od lat. O tym, jak niebezpieczna może być sytuacja w niektórych regionach, świadczy przykład Kassel i kraju związkowego Hesji - gdzie aptek ubywa, a te, które nadal funkcjonują, muszą obsłużyć większą liczbę pacjentów. Czynnikiem, który niekorzystnie wpływa na sytuację, jest wiek farmaceutów.

Niemcy: spada liczba aptek, niepokojąco rośnie średni wiek farmaceutów
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Jak podaje "Hessian Niedersächsische Allgemeine Zeitung" (HNA) na podstawie raportów Hessian Pharmacists Association (HAV), zagęszczenie aptek w powiecie Kassel jest już nawet nieco niższe niż średnia w innych powiatach Hesji. Ten trend może być szczególnie wyraźny na obszarach wiejskich.

Według Hessian Pharmacy Association Hessischen Apothekenverbandes, w tym regionie Niemiec wiek wielu właścicieli aptek jest wyższy niż średnia krajowa i zbliża się do emerytalnego. Jednocześnie wiek właściciela apteki z Kassel jest nieco wyższy niż średnia mieszkańca Hesji, wynosząca prawie 63 lata. Jedna trzecia z 53 właścicieli aptek w Kassel (liczącym prawie 237 tys. mieszkańców) osiągnie wiek emerytalny w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Aktualne dane porównano z wynikami ogólnokrajowego badania dotyczącego opieki zdrowotnej z 2014 roku. Już wtedy dostępność do lekarzy (lekarz rodzinny i specjalista) i aptek w powiecie Kassel była stosunkowo niska. Na jedną aptekę przypadało 3970 mieszkańców, w porównaniu do średniej powiatów Hesji, wynoszącej 3947 osób na aptekę.

Jedna apteka w Kassel musi zaopatrywać teraz około 4 470 osób. Dla porównania: ogólnokrajowa statystyka mówi o około 4200 mieszkańcach przypadających na aptekę.

Więcej: www.rynekaptek.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum