Niemcy liderem importu równoległego

Autor: LJX/ Rynek Zdrowia • • 04 listopada 2014 20:02

Handel równoległy (IR) lekami istnieje w Unii Europejskiej od ponad trzydziestu lat i traktowany jest powszechnie jako działanie prowadzące do obniżenia cen leków dla pacjentów.

Niemcy liderem importu równoległego

Poszczególne kraje członkowskie różnią się pomiędzy sobą w zakresie rozwiązań wspierających import równoległy, jednak tam, gdzie przepisy wspomagają tę formę obrotu lekami, korzyści dla pacjentów i zyski dla budżetów państw są najwyższe.

Wśród liderów rynku importu równoległego od lat znajdują się Niemcy. Rynek ten jest niezwykle chłonny na import równoległy, głównie ze względu na strukturę cenową leków. Wiadomo bowiem, że ceny leków na tym rynku są znacznie wyższe w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej.

Firmom zajmującym się importem równoległym w Niemczech jest łatwo znaleźć tańsze leki w innych krajach. Nie dziwi więc, że jest to największy rynek IR w Europie, a jego wartość przekracza 3 miliardy euro.

Na tym tle wartość rynku IR w Polsce wygląda skromnie, bo to tylko 190 milionów złotych.

- Już od 10 lat podejmujemy nieustające wysiłki, aby zwiększyć dostępność tańszych leków dla polskich pacjentów. Obowiązująca obecnie ustawa Prawo farmaceutyczne skutecznie blokuje nasze działania, a bez wsparcia ustawodawcy nie jesteśmy w stanie zwiększyć naszego udziału w polskim rynku farmaceutycznym - mówi Sławomir Bernaciak, prezes firmy InPharm oraz członek Zarządu Stowarzyszenia Importerów Równoległych Produktów Leczniczych.

Dodaje: - Warto podkreślić, że od początku istnienia import równoległy w Polsce wygenerował 300 mln oszczędności przy zaledwie 1 proc. udziale w całym rynku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum