Nielegalni dystrybutorzy leków za granicę nadal bezkarni

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 02 września 2019 11:44

Główny Inspektor Farmaceutyczny nałożył na podmioty uczestniczące w nielegalnej dystrybucji leków za granicę kary o łącznej wysokości ponad 280 mln zł (według stanu na 31 lipca 2019 r.). Kara jest, jednak nikt jej nie egzekwuje.

Nielegalni dystrybutorzy leków za granicę nadal bezkarni
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

O kłopotach z egzekwowaniem sankcji za nielegalny wywóz leków Dziennik Gazeta Prawna pisał już w czerwcu. Wówczas kwoty sięgały 96 mln zł, z których nie została ściągnięta ani jedna złotówka - informuje gazetaprawna.pl

W 2015 r. ustawodawca postanowił odejść od modelu sankcji karnych za nielegalny wywóz leków (powrócono do niego w 2019 r.). Uznano, że lepiej sprawdzą się administracyjne kary pieniężne. Możliwość ich nakładania wprowadzono w art. 127b Prawa farmaceutycznego (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 499 ze zm.). Uprawniony do tego został Główny Inspektor Farmaceutyczny, którego uczyniono również wierzycielem w rozumieniu przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Już wówczas nie brakowało głosów, że jest to rozwiązanie nieracjonalne, ponieważ formalnie sankcjom podlegać będą ludzie oficjalnie wskazani w rejestrach i ewidencjach. Zwykle są to podstawione osoby, gdy tymczasem realni beneficjenci procederu pozostaną bezkarni.

Po kilku  latach działania nowego prawa okazało się, że powyższe obawy się sprawdziły: egzekucję można prowadzić co najwyżej wobec "słupów", wśród których dominują obcokrajowcy i bezdomni.  Obecnie wiadomo, że chodzi o kwotę w wysokości ponad 280 mln zł.

Więcej: serwisy.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze