×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nielegalna sibutramina może być niebezpieczna dla zdrowia

Autor: LJ/rynekzdrowia.pl10 maja 2012 10:35Aktualizacja: 10 maja 2012 10:36

W 2010 roku Europejska Agencja ds. Leków (EMA) zaleciła zawieszenie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu leków odchudzających zawierających sibutraminę, która powodowała obniżenie łaknienia. Kolejne państwa, w tym Polska, zakazały obrotu tymi produktami. Jednak substancja jest nadal obecna w sprowadzanych nielegalnie preparatach.

Nielegalna sibutramina może być niebezpieczna dla zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Powodem interwencji organów rejestrujących leki były wyniki badania SCOUT (Sibutramine Cardiovascular Outcome Trial), które wykazały zwiększone ryzyko ciężkich incydentów sercowo-naczyniowych, takich jak udar mózgu czy zawał serca. Lek nie powinien być stosowany wśród osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

- Osoby otyłe są szczególnie narażone na takie schorzenia. Zatem lek miał wskazanie na grupę pacjentów, u których może wywołać ciężkie działania niepożądane - przypomina dr Jarosław Woroń z Zakładu Farmakologii Klinicznej Collegium Medicum UJ.

Lekarze ostrzegali, że lek powinien być przepisywany ostrożnie, według zarejestrowanych wskazań, z wykluczeniem osób z chorobami serca lub innymi schorzeniami naczyniowymi. Jednak chęć schudnięcia i zażywanie leku bez kontroli lekarza, doprowadziły w kilku przypadkach do wystąpienia działań niepożądanych, a nawet zgonów. Po przeprowadzeniu badań Agencja uznała, że ryzyko związane ze stosowaniem tych leków jest większe niż korzyści.

Przy braku legalnie dostępnych środków, preparaty zawierające substancję zaczęły docierać do pacjentów z przemytu. Sibutramina trafia do Polski najczęściej w przesyłkach z Azji, Indii i Chin. Jeśli uda się przemycić towar, jest do kupienia w Internecie. Amatorzy odchudzania powinni pamiętać nie tylko o potencjalnym niebezpieczeństwie sibutraminy, ale też niewiadomym pochodzeniu preparatów, których skład może odbiegać od deklarowanego na opakowaniu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum