Niegdyś był środkiem na nadciśnienie. Jest skuteczny na łysienie androgenowe
Minoksydyl początkowo był stosowany jako lek przeciwnadciśnieniowy, ale wywoływał wiele niepożądanych skutków ubocznych. Jednym z nich, który zaskoczył naukowców, była hipertrychoza. Obecnie minoksydyl jest więc znany głównie z leczenia łysienia androgenowego. Dostępne leki to zazwyczaj wcierki stosowane na skórę głowy.

- Minoksydyl, choć był używany w leczeniu nadciśnienia, teraz sprawdza się jako lek na łysienie androgenowe
- Stosowanie minoksydylu zewnętrznie jako wcierki może jednak powodować działania niepożądane, takie jak podrażnienie skóry głowy i zaczerwienienie.
- Leczenie łysienia jest procesem długotrwałym, a po kilku tygodniach stosowania leku może wystąpić tymczasowe zwiększone wypadanie włosów
Minoksydyl już nie na nadciśnienie
Minoksydyl, jak czytamy w portalu aptekarski.com, może być wykorzystany w aptecznej recepturze, co daje większą elastyczność w doborze stężenia leku i substancji pomocniczych, które ułatwiają jego przenikanie i działanie.
W gotowych preparatach spotyka się zwykle roztwory o stężeniu 2 lub 5 proc. W recepturze nie ma takich ograniczeń - według mgr farm. Pauliny Front nie zaleca się stosowania stężeń powyżej 10 proc. ze względu na brak poprawy skuteczności terapii i zwiększenie działań niepożądanych.
Oprócz roztworów stosowanych na skórę głowy mogą zostać także przygotowane specjalne proszki. Ze względu na historię leku i dotychczasowe działania niepożądane obecnie stosuje się dawki nawet 10 do 20 razy mniejsze niż w pierwotnie zarejestrowanych lekach przeciwnadciśnieniowych.
Zmniejszenie dawek powoduje zmniejszenie występowania działań niepożądanych, ale nie oznacza to całkowitego ich wyeliminowania. Dlatego na początku terapii szczególnie ważne jest monitorowanie organizmu, zwłaszcza pracy serca.
Studenci medycyny będą edukować o HIV
Studenci medycyny będą edukować o HIV
Stosowanie zewnętrzne, w postaci wcierki
Minoksydyl stosowany zewnętrznie jako wcierka może również powodować działania niepożądane, takie jak miejscowe podrażnienie i zaczerwienienie skóry głowy. Wynika to zarówno z samego działania substancji czynnej, jak i użytego rozpuszczalnika (etanolu). Dlatego leki w formie wcierki powinny być pakowane do butelek z atomizerami, aby ograniczyć kontakt leku ze zdrową skórą. Po zastosowaniu autorka z portali aptekarski.com zaleca dokładne umycie rąk.
Jak dowiadujemy się z tekstu, składy wcierek z minoksydylem mogą się różnić, a dodatkowe substancje najczęściej przyczyniają się do poprawy ukrwienia skóry głowy i okolic mieszka włosowego. Wchłanianie minoksydylu przez zdrową skórę głowy wynosi około 1,4 proc. i wzrasta wraz ze zwiększaniem stężenia leku, choć nie można go zwiększać w nieskończoność.
Leczenie łysienia, jak podsumowuje autorka, jest procesem długotrwałym, i po około 3 do 6 tygodni stosowania leku może nawet wystąpić zwiększone wypadanie włosów, choć zazwyczaj jest ono przejściowe.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)